Portofino

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Portofino
obec
Štát Taliansko Taliansko
Región Ligúria
Provincia Genova
Nadmorská výška m n. m.
Súradnice 44°18′14″S 9°12′28″V / 44,30389°S 9,20778°V / 44.30389; 9.20778
Rozloha 2,6 km² (260 ha)
Obyvateľstvo 493 (31. december 2009)
Hustota 189,62 obyv./km²
PSČ 16034
Wikimedia Commons: Portofino
Webová stránka: comune.portofino.genova.it
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Portofino je obec v provincii Genova, v talianskom regióne Ligúria. Leží v severozápadnej časti Talianska, v Janovskom zálive, na pobreží Ligúrskeho mora. Je súčasťou Talianskej riviéry, respektíve jej východnej časti Riviéry di Levante. Nachádza sa približne 30 km juhovýchodne od Janova, na východnej strane rovnomenného polostrova Portofino (ktorý je prírodnou rezerváciou). Je to turisticky obľúbená destinácia.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Plínius starší zmieňuje založenie obce, pôvodne s názvom Portus Delphini, v období Rímskeho cisárstva. Dôvodom názvu (delfíni prístav) bolo zrejme veľké množstvo delfínov v miestnom Zálive Tigullio. Ďalšia zmienka o Portofine je z roku 986, v súvislosti s opátstvom San Fruttuoso (leží 3 km západne od Portofina). V roku 1171 sa Portofino dostalo spoločne s vedľajším mestom Santa Margherita Ligure pod správu mesta Rapallo. Po roku 1229 sa obec stala súčasťou Janovskej republiky. V roku 1409 bola obec predaná florentskej republike, ale neskôr bola vrátená. V 15. storočí bolo Portofino v správe rodín Fieschi, Doria a ďalších. V roku 1815 sa stalo súčasťou Sardínskeho kráľovstva a v roku 1861 Talianskeho kráľovstva. Na konci 19. storočia sa Portofino stalo obľúbeným miestom pre britskú aristokraciu. Od roku 1950 je hlavným zdrojom obživy miestnych obyvateľov turistický ruch, ktorý nahradil rybolov.

Obec[upraviť | upraviť zdroj]

Nad mestom sa týči hrad Castello Brown, ktorý bol postavený Janovčanmi v druhej polovici 16. storočia s cieľom brániť záliv. Západne od hradu sa nachádza kostol San Giorgio, založený v roku 1154, neskôr barokovo upravený. Nižšie, v chránenom prístave, je najvýznamnejšou stavbou románsky kostol San Martino z 12. storočia, dokončený v roku 1548. V domoch pozdĺž pobrežia možno nájsť rad luxusných obchodov.

Výhľad do okolia je z výbežku Punta del Capo. Najvyšším bodom polostrova je vrchol Monte Portofino s nadmorskou výškou 610 m n. m. 3 km severozápadne od Portofina leží opátstvo San Fruttuoso.

Krajiny Portofina namalované Giuseppem Amisanim[upraviť | upraviť zdroj]

Najvýznamnejším maliarom Portofina bol Giuseppe Amisani, známy ako “Maliar kráľov”, ktorému Portofino venovalo prechádzku pozdĺž nábrežnej promenády, “prechádzku Amisaniho”. Keď prejdete cez Bocche a nasledujete hlavnú cestu k Portofino Mare, v určitom bode trasy môžete vidieť, vtesanú do betónu, mramorovú dosku s nápisom: “Tu sa krása sveta naposledy usmiala”. Giuseppe Amisani trávil čas na tomto mieste v roku 1941 a často maľoval vonku.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Portofino

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Portofino na českej Wikipédii.