Poručík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poručík (OF-1b)

Poručík je vojenská hodnosť. V mnohých ozbrojených silách je to najnižšia dôstojnícka hodnosť.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky[upraviť | upraviť kód]

Je to prvá dôstojnícka hodnosť. Na získanie hodnosti poručík je podmienkou ukončené bakalárske vzdelanie. Toto vzdelanie môže byť uskutočnené na Akadémii ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši. Počas štúdia zastáva funkciu kadeta a hodnosť vojak 1. stupňa. Po úspešnom ukončení štúdia je absolvent vymenovaný do hodnosti poručík a prijatý do dočasnej štátnej služby.[1] Od roku 2021 bude každý dôstojnik povinný mať aj II. stupeň vysokej školy.[chýba zdroj]

Do ukončeného prvého roku služby má poručík hodnostný plat 1073 € ( v r. 2017) a každý rok rastie V OSSR má poručík na náplecníku jednu zlatú hviezdu bez lemovania.

nižšia hodnosť
Nadpráporčík
Official-emblem-of-ossr.png

(Ozbrojené sily Slovenskej republiky)
Poručík

vyššia hodnosť
Nadporučík

Pôvod[upraviť | upraviť kód]

Vojenské porekadlo hovorí: Poručík je odvodený od výrazu "byť po ruke", nie od slova "porúčať".

V historických armádach býval služobne mladší dôstojník pobočníkom, pomocníkom, adjutantom, služobne starších alebo vyššie postavených dôstojníkov, ktorým pomáhal pri výkone funcie, sprevádzal ich a v prípade potreby aj chránil a bránil - bol im k dispozícii, bol "po ruke".

Výraz "poručík" a jeho jazykové varianty (chorvatsky poručnik, poľsky porucznik, slovinsky poročník) sa vyskytuje len v slovanských jazykoch.

V mnohých armádach sa ekvivalentná hodnosť nazýva Lieutenant (ang.; fr.) alebo jazykovou variantou tohto výrazu. Výraz sa odvodzuje od francúzskeho "lieu tenant" alebo latinského "locum tenens" v oboch prípadoch to znamená "miesto držiaci/zaberajúci", teda zástupca alebo miestodržiteľ. V neprítomnosti iného vyššie postaveného alebo staršieho dôstojníka potom poručík - lieutenant - ako najmladší dôstojník velil danej jednotke, bol teda "druhý vo velení", "druhý" v poradí velenia. V taliansky, španielsky a portugalsky hovoriacich krajinách sa ekvivalentná hodnosť označuje "tenente"; "teniente" - význam sa opäť odvodzuje od latinského "locum tenens".

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Vojenská služba kadetov [online]. Liptovský Mikuláš : Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika, [cit. 2011-04-23]. Dostupné online.