Preskočiť na obsah

Pozauna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pozauna

V iných jazykoch
tal. trombone
nem. Posaune
angl. trombone
franc. trombone
špa. trombón
Klasifikácia
Podľa orchestrálnej
praxe
Plechové dychové nástroje
Podľa spôsobu
vzniku tónu
Aerofóny
Tónový rozsah

Príbuzné nástroje

Pozauna alebo trombón je dychový hudobný nástroj. Podľa Sachsovej-Hornbostelovej klasifikácie patrí medzi uzatvorené aerofóny. Má sústavu rúrok, ktorými prúdi vzduch do ozvučníka, čím vzniká tón.

Pozauna je jedným z najstarších hudobných nástrojov vyrobených z kovu. Na základe jazykopisných údajov vznikol na pôde dnešného Španielska. Prvá doložená správa o využití nástroja je z 15. storočia. V období baroka sa trombón využívala ako sólový nástroj, neskôr v období klasicizmu jej využitie pokleslo z dôvodu menšieho obsadenia symfonického orchestra.

Návrat využitia pozauny nastáva v období romantizmu, v ktorom skladatelia začali znovu preferovať veľký symfonický orchester.

Využitie pozauny je veľké nielen v orchestroch, ale aj v kvartetách, kvintetách, v jazze a samozrejme aj ako sólový nástroj, najčastejšie so sprievodom klavíra. V minulosti bola pozaunová rodina veľká, patrili sem pozauny diskantové, altové, tenorové, basové a kontrabasové. Dnes sa používajú pozauny altové, tenorové a basové, diskantová a kontrabasová pozauna zanikla.

Pozaunu môžeme rozdeliť na dve časti, a to časť:

  • Znižcovú, ktorá sa skladá z vlastného znižca a z vnútorných trubíc. Znižec má 7 polôh pomocou ktorých tón zvyšujeme alebo znižujeme o poltón.
  • Roztrubovú, ktorá sa kónicky rozširuje a na konci prechádza do roztrubu (korpusu). V ohybe sa najčastejšie vyskytuje dolaďovací znižec a vyrovnávacie zaťaženie.

Diela (výber)

[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenskí trombónisti, pozaunisti

[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pozauna

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]