Pražský krysařík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pražský krysařík
Vuxen.jpg
Krajina pôvodu Česko
FCI kód neuznané
Štandardy
Výška 20 - 23 cm (suky)
20 - 23 cm (psy)
Hmotnosť 2,6 kg
Pôvodné určenie spoločník
Terajšie určenie spoločník
Názov v krajine pôvodu Pražský krysařík
Synonymá
Zaužívaná skratka
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Pražský krysařík alebo Pražský potkaniarik, hovorovo Ratlík, (angl. Prague Ratter, nem. Prager Rattler) je plemeno psa neuznané v FCI. Ide o starobylé plemeno pochádzajúce z Česka.

Vzhľad a povaha[upraviť | upraviť zdroj]

Pražský krysařík je čulý, psík veľmi malého vzrastu. Má kvadratickú, kompaktnú stavbu tela. Napriek drobnému vzrastu je pohyblivý a vytrvalý. Má hladkú krátku srsť, ktorá si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Optimálna výška tohto plemena je 20 cm až 23 cm a hmotnosť približne 3,0 kg.

Je zvedavý, k členom rodiny priateľský a prítulný, k cudzím skôr nedôverčivý.

Pôvodne sa im kupírovali chvosty, dnes nosia chvosty vysoko.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Početné historické pramene dokladajú jeho existenciu od stredoveku. Bol ozdobou kráľovských dvorov českých kniežat a kráľov a ako dar sa dostal aj na dvory iných európskych panovníkov. Z kráľovských dvorov sa potom dostal do domov mešťanov a medzi prostý ľud. Dlhodobý úpadok českého hospodárskeho, politického a spoločenského života spôsobil aj úpadok tohto výnimočného plemena. K jeho vzkrieseniu došlo v 19. storočí, čo dokumentujú kynologické časopisy z tých dôb. Po prvej svetovej vojne sa skupina nadšencov pre toto plemeno (MVDr. František Dvořáček, Emanuel Libý, Otakar Karlík, pplk. Theodor R. Rotter) snažila podchytiť a obnoviť chovateľskú základňu českých krysiarikov, zdokumentovať jeho historický vývin, zaistiť jeho chov a odlíšiť ho od nemeckého malého krátkosrstého pinča. Ich snahu prerušila druhá sv. vojna, po ktorej sa záujem spoločnosti o pražského krysiarika vytratil, okrem iného aj pre vzrastajúci chov iných malých plemien ako šicu, pekinský palácový psík či čivava. V nasledujúcich rokoch došlo k niekoľkým pokusom o obnovu tohto českého národného plemena. Podarilo sa to až v 80. rokoch 20. storočia, kedy bol oficiálne zriadený chov pražských krysaříkov. Vznikla kvalitná chovateľská základňa na ktorej sa podieľali nadšenci okolo Ing. Jana Findejsa v spolupráci s genetikmi Doc. Ing. Rudolfom Šilerom a Františkom Horákom. Pod ich odborným vedením došlo k ustáleniu znakov plemena okrem iného aj pomocou príbuzenskej plemenitby.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]