Prambanan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Prambanan Temple Compounds*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Prambanan
Štát Indonézia Indonézia
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá i, iv
Identifikačné č. 642
Región** Ázia a Pacifik
História zápisu
Zápis 1991  (15. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Prambanan je najväčší hinduistický chrámový komplex v Indonézii a súčasne jeden z najväčších v juhovýchodnej Ázii. Leží na ostrove Jáva v provincii Jawa Tengah, cca 20 km od Jogjakarty. Je ukážkou typickej hinduistickej chrámovej architektúry.

V roku 1991 bol Prambanan zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Tento chrámový komplex bol postavený pravdepodobne okolo roku 850. Z rôznych prameňov je známe, že výstavba začala zhruba v 9. a skončila v 1. štvrtine 10. storočia. V tej dobe Jáve vládla Mataramská ríša, ktorej vládcovia postupne uprednostnili hinduizmus pred do tej doby prevládajúcim budhizmom. Už v polovici 10. storočia bol však chrámový areál opustený a začal chátrať. Veľké zemetrasenie v 16. storočí ho silne poničilo.

Rekonštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Rekonštrukcia začala roku 1918 a hlavný chrám bol kompletne zrenovovaný v roku 1953. Po niekoľkých reštaurovaniach v máji 2006 postihlo celú Jogjakartu i okolie zemetrasenie. Boli narušené, alebo dokonca kompletne zrovnané so zemou nielen pamiatky, ale i obyčajné obytné domy v tejto oblasti. Z najvzdialenejšej murovanej plochy po obvode, ktorá pôvodne merala asi 390 metrov na každej strane, dodnes okrem južnej brány nič iné nezostalo. Hoci sa zdá, že základy chrámov zostali nepoškodené, škody boli značné a niektoré časti objektu sú z bezpečnostných dôvodov dosiaľ neprístupné (aj tri najzaujímavejšie chrámy komplexu.)

V prvej polovici 20. storočia začala nanovo rekonštrukcia prastarej kamennej stavby, ktorá však dodnes nie je dokončená. Jedným z dôvodov je aj to, že pre jej úspešné dokončenie treba minimálne 75 % pôvodných kamenných blokov; veľa originálnych kamenných prvkov však bolo ukradnutých a použitých na stavby inde. Napriek tomu opravy prebiehajú na všetkých hlavných chrámoch, ktoré sú preto obklopené lešením.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • SKUPINA AUTORŮ, Všeobecná encyklopedie v osmi svazcích, 6. svazek, Praha, vydavatel Diderot, 1999, 482 s.
  • MARCO CATTANEO A JASMINA TRIFONI, Světové poklady UNESCO: Starověké civilizace, 1. vyd., Frýdek-Místek : Alpress, 2006, 400 s., ISBN 80-7362-245-9

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Prambanan

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Prambanan na českej Wikipédii.