Pravá írska republikánska armáda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pravá írska republikánska armáda
KrajinaSeverné Írsko (primárne), Írsko, Spojené kráľovstvo
Existencia1997 – dodnes
TypPolovojenská organizácia
Veľkosť250 – 300 členov (september 2012)

Pravá írska republikánska armáda alebo Pravá IRA (angl. Real Irish Republican Army,skrátene: RIRA), od roku 2012 tiež známa ako Nová IRA je polovojenská organizácia, ktorej cieľom je vytvoriť "jednotné Írsko". Sformovala sa v roku 1997 po rozkole v Dočasnej IRA (PIRA), ktorá v tom roku vyhlásila prímerie. Tak ako PIRA predtým, RIRA vidí sama seba ako jediného právoplatného nástupcu pôvodnej Írskej republikánskej armády (po írsky "Óglaigh na hÉireann" - doslova "dobrovoľníci Írska"). RIRA je v Írsku označovaná za nelegálnu skupinu a v Spojenom kráľovstve a USA za teroristickú.

Od svojho sformovania viedla RIRA kampaň v Severnom Írsku proti britskej armáde a policajným zložkám Severného Írska (PSNI). RIRA je najväčšia a najaktívnejšia polovojenská organizácia operujúca proti britským bezpečnostným silám. Zameriava sa na bombové útoky s granátmi, mínometmi a raketami. Najväčší útok sa odohral 15. augusta 1998, kedy v meste Omagh zahynulo 29 civilistov a 220 ďalších bolo zranených. Po tomto útoku RIRA vyhlásila prímerie, ale znova začala operovať v roku 2000.

V lete roku 2001 sa trojica členov RIRA pokúsila v Piešťanoch o sprostredkovanie nákupu zbraní a výbušnín. Vďaka spolupráci SIS s britskou tajnou službou MI5 boli zadržaní, prevezení do väznice v Leopoldove a následne vydaní do Veľkej Británie, kde im anglický súd vymeral trest 30 rokov väzenia, po odvolaní znížený na 28 rokov. Teroristi potom využili možnosť, aby svoj trest vykonali v rodnom Írsku a tam sa im podarilo dosiahnuť podmienečné prepustenie z väzenia už po 12 rokoch.[1][2]

V marci 2009 prebrala RIRA zodpovednosť za útok na kasárne v meste Massereene, kde zahynuli dvaja britskí vojaci – prví, ktorí zahynuli v Severnom Írsku od roku 1997.

V júli 2012 bolo oznámené, že Republikánska akcia proti drogám (RAAD) a iné malé militantné skupiny sa zlúčili s RIRA a naďalej sami seba označujú ako Írsku republikánsku armádu. Médiá toto rozšírené zoskupenie nazývajú Nová Írska republikánska armáda.

Za "politické krídla" organizácie bývajú označované nátlaková skupina Hnutie suverenity 32 grófstiev (po anglicky "32 County Sovereignty Movement" - 32CSM) a neregistrovaná politická strana Oslobodenie (po írsky "Saoradh").

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]