Protipovodňová bariéra v Benátkach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Benátska lagúna v roku 2001

Protipovodňová bariéra v Benátkach je súbor opatrení na zabezpečenie protipovodňovej ochrany Benátok.

Prirodzená bariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Prirodzenú bariéru Benátok tvoria úzke ostrovčeky oddelujúce Benátsku lagúnu od Jadranského mora. V poslednej dobe hladina mora výrazne stúpla. Postupné zaplavovanie Benátok spôsobuje morská voda prúdiaca cez prielivy medzi ostrovčekmi do Benátskej lagúny. Okrem toho pôda na ktorej sú Benátky postavené pomaly klesá.

Najhoršia zaznamenaná povodeň bola v roku 1966. Silný vietor zadržal vodu z jedného prílivu v lagúne a potom prišiel druhý príliv. Voda dosiahla výšku dva metre.

Vlnolamy[upraviť | upraviť zdroj]

Počítačová schéma vlnolamu vytvoreného z akropodov

Riešenie časti problému spočíva vo výstavbe ochranných vlnolamov pred prielivmi medzi ostrovčekmi. Výstavba vlnolamov nezabráni prúdeniu vody do lagúny, ale spomalí jej tok a tým čiastočne zníži stúpanie hladiny v lagúne pri prílive. Z konštrukčného hľadiska sú vlnolamy steny siahajúce od morského dna štyri metre nad hladinu. Dlhé sú približne 1 kilometer a široké 30 metrov. Jadro tvoria kamenné bloky a obložené sú betónovými dielcami, tzv. akropodmi. Akropody sú 15 tonové betónové bloky zapadajúce do seba, aby dokázali odolávať vlnobitiu, odlievané sú z betónu s prímesami odolávajúcimi agresívnej morskej vode. Systém vlnolamov by mal znížiť príliv v lagúne o päť centimetrov.

Projekt MOSE[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt MOSE

Ďalším projektom na ochranu Benátok je projekt MOSE (akronym tal. Modulo Sperimentale Elettromeccanico) (aj tal. Mose – Mojžiš). Ide o systém vrát inštalovaných v ústiach všetkých troch prielivov spájajúcich lagúnu a Jadranské more. Požiadavky hygienikov a pamiatkárov boli prísne: Benátska lagúna a Jadranské more musia byť prepojené a zároveň panoráma morskej hladiny musí zostať nenarušená. Projektanti tieto požiadavky splnili návrhom 78-ich ponorných vrát. V pokojovom stave by vráta spočívali na dne prielivov. Vráta sú duté a pri dne by ich držala voda. V prípade potreby by sa do nich napustil natlakovaný vzduch, ktorý by ich vyzdvihol nad hladinu. Vráta nutne nemusia dosiahnuť 90 stupňový uhol voči dnu. Stačí ak by dosiahli výšku zabraňujúcu nadmernému prietoku vody do lagúny. Vztýčenie bariér by malo trvať cca 30 minút.

Tento projekt bol často kritizovaný.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]