Prsná bradavka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mužské prsia s bradavkami

Prsná bradavka (iné názvy: prsníková bradavka, mamila, hlávka prsníka, papila, lat. mamilla, papilla mammae, papilla mammmaria) je kožný útvar cicavcov (okrem rodov ježura a vtákopysk) na prsníku v okolí vyústenia mliečnych žľiaz, ktorý slúži na cicanie materinského mlieka. U človeka má podobu kužeľovitého výbežku uprostred prsníka.

Človek[upraviť | upraviť zdroj]

U žien slúži v období laktácie na dojčenie. Aj u mužov je bradavka vývodom fyziologicky funkčných mliečnych žliaz, ale mužská laktácia je výnimočná. Každý človek má jeden pár bradaviek, vzácne sa vyskytnú vývojové anomálie, kedy je na mliečnej lište vyvinutých viac párov bradaviek. Pri vzrušení (ale aj napríklad vplyvom chladu) dochádza k zväčšeniu a stuhnutiu bradaviek.

Poruchy[upraviť | upraviť zdroj]

Bradavka vpáčená do pŕs

V niektorých prípadoch sa stáva, že bradavka nevystupuje z prsníka, ale je tzv. vpadnutá do neho. V tomto prípade sa hovorí o tzv. vpáčenej bradavke, ktorá spôsobuje značné problémy v psychike ženy a v správnej funkcii dojčenia dieťaťa. Ide väčšinou o vrodenú chybu, ktorú možno riešiť pomocou plastickej chirurgie. V prípade, že sa vpáčené bradavky objavia až v priebehu života, môže to napovedať o nádorovom bujnení v prsníku. Na druhej strane sa problém vpáčenej bradavky často objavuje u dievčat v čase puberty a ide len o dočasný jav.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Vpáčené bradavky [online]. plasticka-chirurgie.info, 19. október 2010. Dostupné online.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku bradavka na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]