Quattrocento

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sandro Botticelli Zvestovanie Panny Márie, namľované v rokoch 1489-1490, je príkladom umenia Quattrocenta

Quattrocento je talianske umenie 15. storočia.

Predstavuje umenie ranej renesancie vo Florencii. Predstavitelia tohto obdobia sú napríklad umelci: Lorenzo Ghiberti, Filippo Bruneleschi, Donatello, Leon Battista Alberti, Sandro Botticelli ... [1]

Za začiatok renesancie sa považuje vyhlásenie súťaže na druhé bronzové dvere florentského baptistéria v roku 1401. Súťaže sa okrem iných umelcov zúčastnili Lorenzo Ghiberti a Filippo Bruneleschi.

Umenie quattrocenta prinieslo do umenia mnohé inovácie - napríklad lineárnu perspektívu, dôraz na anatómiu ľudského tela, zobrazenie nahého ľudského tela, mytologické námety, autoportréty, štúdie reálneho prostredia.[2]

Umelci sa hlásili k svojim umeleckým dielam, už neboli považovaní iba za remeselníkov.

Umenie quattrocenta nepoužíva dekoratívnu mozaiku, ktorá je často spájaná s byzantským umením spolu s kresťanskými a gotickými prvkami na: vitrážach, freskách, ilumináciách a sochách. Namiesto toho maliari a sochári vytvárajú diela formami, ktoré používali starorímski a starogrécki umelci.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GOMBRICH, E. H. (ERNST HANS), 1909-2001.. Příběh umění.. Praha : Argo, 1997. (2. rev. vyd, v Mladé frontě a Argu 1. vyd.) Dostupné online. ISBN 80-204-0685-9.
  2. GOMBRICH, Ernst. Příběh umění. Úvod do dějin výtvarného umění. [s.l.] : Argo, 2006. ISBN 80-7203-143-0. S. 224 - 245.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.