Róbertovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Róbertovci, franskí predchodcovia rodu Kapetovcov. Patrili medzi najvyššiu šľachtu počas éry Karolovcov, dokonca uzatvárali manželstvá s členmi kráľovskej rodiny. Časom sa niektorí príslušníci rodu sami stali franskými kráľmi – Odo, Róbert I. a Hugo Kapet. Títo Róbertovci vládli v Západofranskej ríši. Hugo Kapet je známy ako „posledný franský kráľ“ a prvý „kráľ Francúzska“. Je zakladateľom rodu Kapetovcov, ktorí vládli vo Francúzsku až do Francúzskej revolúcie.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Najstarší známi Róbertovci pravdepodobne pochádzajú z grófstva Hesbaye v dnešnom Belgicku. Prvý historicky doložený predok je Róbert Silný, gróf z Paríža. Jeho dvaja synovia Odo a Róbert I. sa stali Zápodofranskými kráľmi a panovali v dobe Karolovcov. Za vlády Oda rodina získala parížske grófstvo a za vlády Róberta I. sa stali „vojvodami Frankov“. Vlastnili veľké časti starej Neustrie.

Po smrti Ľudovíta V., skončila vláda rodu Karolovcov. Po jeho smrti bol za kráľa Frankov zvolený Hugo Kapet, vnuk franského kráľa Róberta I.. Stal sa známy ako prvý kráľ Francúzska. Korunovali ho 3. júla 987 v Noyone. S Hugovou korunováciou nastala nová éra pre Francúzsko a rod jeho potomkov bol pomenovaný po ňom – Kapetovci.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Robertians na anglickej Wikipédii.