RD-180

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
RD-180
Krajina pôvoduRusko Rusko
VýrobcaNPO Energomash
ÚčelHlavný motor
Stavpoužíva sa
PredchodcaRD-170
Špecifikácia
Ťah (vákuum)4 150 kN
Ťah (hladina mora)3 830 kN
ISP (vákuum)338 s (3 313 N·s/kg)
ISP (hladina mora)311 s (3 053 N·s/kg)
Pomer ťah/hmotnosť78,44
Doba zážihu270 s
Druh pohonných látokkvapalné
PalivoRP-1
Okysličovadlokvapalný kyslík (LOX)
Pomer poh. látok2,72:1
Regulácia ťahuáno
Tlak v komore26,7 MPa
Teplota v komore~ 3 300 °C
Reštartnie
Smerovanie ťahuáno
Rozmery
Dĺžka3,56 m
Šírka3,15 m
Hmotnosť5 480 kg

RD-180 je dvojkomorový raketový motor na kvapalné palivo ruskej konštrukcie, využívajúce uzavretý cyklus. Bol vyvinutý zo štvorkomorového motora RD-170, používaného na raketách Zenit. Je vybavený jednou turbočerpadlovou jednotkou, ktorá obsluhuje obe spaľovacie komory. Práva na používanie motora zakúpila na začiatku 90. rokov spoločnosť General Dynamics (neskôr ich získala spoločnosť Lockheed Martin) pre projekt pokročilej nosnej rakety a program Atlas. V súčasnosti sa vyrába v spoločnom podniku firiem NPO Energomaš a Pratt & Whitney, nazývanom RD AMROSS.

História[upraviť | upraviť zdroj]

RD-180 je zmenšenou verziou motora RD-170, ktorý vyvinul legendárny konštruktér Valentin Petrovič Gluško a ktorý bol najsilnejším kvapalinovým raketovým motorom vôbec. S motorom RD-170 má identických až 70 % všetkých súčastí a jediná časť, ktorá si vyžadovala výraznejšie prestavbu, bola jednotka turbočerpadiel. Motor má len dve komory a niektoré súčasti boli upravené pre potreby rakiet Atlas III a Atlas V. Vývoj motora bol relatívne rýchly, trval 42 mesiacov a stál len zlomok ceny oproti bežným nákladom na vývoj nového motora. Najprv bol použitý na rakete Atlas IIA-R (R ako Rusko), kde nahradil hlavný motor RS-56 OSA. Atlas IIA-R bol neskôr preznačený na Atlas III. RD-180 bol upravený pre použitie na prvom stupni CCB (Common Core Booster) rakety Atlas V.

Technické špecifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Motor spaľuje kvapalný kyslík a RP-1 (petrolej). Pre pohon turbočerpadiel je využitý vysokotlakový uzavretý cyklus, ktorý poskytuje vyšší ťah a špecifický impulz. Zmes, ktorá sa spaľuje v spaľovacej komore hnacej turbíny turbočerpadiel je veľmi bohatá na kyslík, čo zvyšuje výkon v pomere k hmotnosti hnacej jednotky a dáva dostatočný tlak pre vstrekovanie paliva do hlavných spaľovacích komôr. Palivový systém využíva jednohriadeľové usporiadanie s jednou spaľovacou turbínou. Palivové turbočerpadlo je dvojstupňové a turbočerpadlo kvapalného kyslíka je jednostupňové. Systém nakláňania motora je riešený pomocou štyroch hydraulických ovládacích prvkov. Hydraulický systém využíva ako tlakovú kvapalinu palivo RP-1 hnané do systému priamo z palivového turbočerpadla. Motor disponuje systémom snímania svojho stavu a dokáže určiť predpokladanú životnosť. Predletová príprava je plne automatizovaná a zážihový systém je zabezpečený proti nežiaducim únikom nespáleného paliva. Ťah môže byť regulovaný v rozsahu 50 – 100 %. Dýza a spaľovacia komora sú chladené regeneratívne.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému RD-180

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku RD-180 na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).