RD-180

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
RD-180
RD-180 test firing.jpg
Krajina pôvodu Rusko Rusko
Výrobca NPO Energomash
Účel Hlavný motor
Stav používa sa
Predchodca RD-170
Špecifikácia
Ťah (vákuum) 4 150 kN
Ťah (hladina mora) 3 830 kN
ISP (vákuum) 338 s (3 313 N·s/kg)
ISP (hladina mora) 311 s (3 053 N·s/kg)
Pomer ťah/hmotnosť 78,44
Doba zážihu 270 s
Druh pohonných látok kvapalné
Palivo RP-1
Okysličovadlo kvapalný kyslík (LOX)
Pomer poh. látok 2,72:1
Regulácia ťahu áno
Tlak v komore 26,7 MPa
Teplota v komore ~ 3300 ° C
Reštart nie
Smerovanie ťahu áno
Rozmery
Dĺžka 3,56 m
Šírka 3,15 m
Hmotnosť 5 480 kg

RD-180 je dvojkomorový raketový motor na kvapalné palivo ruskej konštrukcie, využívajúce uzavretý cyklus. Bol vyvinutý zo štvorkomorového motora RD-170, používaného na raketách Zenit. Je vybavený jednou turbočerpadlovou jednotkou, ktorá je obsluhuje obe spaľovacie komory. Práva na používanie motora zakúpila na začiatku 90. rokov spoločnosť General Dynamics (neskôr ich získala spoločnosť Lockheed Martin) pre projekt pokročilej nosnej rakety a program Atlas. V súčasnosti sa vyrába v spoločnom podniku firiem NPO Energomaš a Pratt & Whitney, nazývanom RD AMROSS.

História[upraviť | upraviť zdroj]

RD-180 je zmenšenou verziou motora RD-170, ktorý vyvinul legendárny konštruktér Valentin Petrovič Gluško a ktorý bol najsilnejším kvapalinovým raketovým motorom vôbec. S motorom RD-170 má identických až 70 % všetkých súčastí a jediná časť, ktorá si vyžadovala výraznejšie prestavbu, bola jednotka turbočerpadiel. Motor má len dve komory a niektoré súčasti boli upravené pre potreby rakiet Atlas III a Atlas V. Vývoj motora bol relatívne rýchly, trval 42 mesiacov a stál len zlomok ceny oproti bežným nákladom na vývoj nového motora. Najprv bol použitý na rakete Atlas IIA-R (R ako Rusko), kde nahradil hlavný motor RS-56 OSA. Atlas IIA-R bol neskôr preznačený na Atlas III. RD-180 bol upravený pre použitie na prvom stupni CCB (Common Core Booster) rakety Atlas V.

Technické špecifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Motor spaľuje kvapalný kyslík a RP-1 (petrolej). Pre pohon turbočerpadiel je využitý vysokotlakový uzavretý cyklus, ktorý poskytuje vyšší ťah a špecifický impulz. Zmes, ktorá sa spaľuje v spaľovacej komore hnacej turbíny turbočerpadiel je veľmi bohatá na kyslík, čo zvyšuje výkon v pomere k hmotnosti hnacej jednotky a dáva dostatočný tlak pre vstrekovanie paliva do hlavných spaľovacích komôr. Palivový systém využíva jednohriadeľové usporiadanie s jednou spaľovacou turbínou. Palivové turbočerpadlo je dvojstupňové a turbočerpadlo kvapalného kyslíka je jednostupňové. Systém nakláňania motora je riešený pomocou štyroch hydraulických ovládacích prvkov. Hydraulický systém využíva ako tlakovú kvapalinu palivo RP-1 hnané do systému priamo z palivového turbočerpadla. Motor disponuje systémom snímania svojho stavu a dokáže určiť predpokladanú životnosť. Predletová príprava je plne automatizovaná a zážihový systém je zabezpečený proti nežiadúcim únikom nespáleného paliva. Ťah môže byť regulovaný v rozsahu 50 – 100 %. Dýza a spaľovacia komora sú chladené regeneratívne.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku RD-180 na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).