Rachel Ruyschová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rachel Ruyschová
holandská maliarka
holandská maliarka
Narodenie3. jún 1664
Haag, Holandsko
Úmrtie12. august 1750 (86 rokov)
Amsterdam, Holandsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Rachel Ruyschová

Rachel Ruyschová (* 3. jún 1664, Haag, Holandsko – † 12. august 1750, Amsterdam) bola holandská maliarka, ktorá sa špecializovala na maľbu zátiší s kvetinami.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Zátišie s kvetinami

Vo svojich troch rokoch sa presťahovala z Haagu do Amsterdamu. Jej otec, Frederik Ruysch, známy anatóm a botanik, tu získal profesorské miesto. V pätnástich rokoch sa začala učiť u Willema van Aelsta, známeho delftského maliara zátiší. Roku 1693 sa vydala za portrétistu Juriaena Poola (1665 – 1745), s ktorým mala desať detí. Jej sestra Pieternel bola vydatá za Jana Munnicksa, kresliča kvetín v amsterdamskej Hortus Botanicus.

Roku 1701 bola Rachel prijatá do maliarskeho cechu v Haagu. O niekoľko rokov neskôr bola pozvaná na dvor do Düsseldorfu a pracovala tu ako dvorná maliarka pre Johanna Wilhelma. Pôsobila tu medzi rokmi 1708 – 1716. Roku 1723 vyhrala lotériu, ale stále maľovala pre svojich prominentných klientov.

Ruyschová žila 85 rokov a bola umelecky aktívna takmer po celý život. Je známych okolo sto jej prác. Pozadie jej malieb je obvykle tmavé. Je taktiež zmieňovaná pre detailné a realistické vykreslenie krištáľových váz.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rachel Ruyschová na českej Wikipédii.