Rad Priateľstva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Rad Priateľstva
Орден Дружбы
Frienship order rf.jpg
Udeľované za Posilnenie priateľstva a spolupráce medzi národmi
Krajina Rusko Rusko
Navrhuje Komisia štátnych vyznamenaní Prezidenta Ruskej federácie
Udeľuje Prezident Ruskej federácie
Založené 2. marec 1994
Stav Aktívne
Stuha ocenenia
Orden of Friendship.png

Rad Priateľstva (rus. Орден Дружбы – Orden Družby) je štátne vyznamenanie Ruskej federácie udeľované dekrétom Ruského prezidenta za významné počiny a aktivity v oblasti upevňovania spolupráce a priateľstva medzi národmi.

Vyznamenanie vzniklo 2. marca 1994 na základe dekrétu prezidenta Ruskej federácie pod číslom 442. Predchodcom tohto vyznamenania počas sovietskej éry bol Rad priateľstva medzi národmi, založený v roku 1972. Autorom návrhu radu je umelec Alexander Borisovič Žuk (rus. Александр Борисович Жук), ktorý je zároveň aj autorom predchádzajúceho návrhu.

Opis Radu[upraviť | upraviť kód]

Je zhotovený zo striebra, pozlátený a so smaltovaním. Má tvar päťramennej hviezdy zloženej z rozbiehajúcich sa zlatých lúčov. V strede hviezdy je zobrazenie Zeme, oblasti morí a oceánov sú pokryté modrým smaltom. Zem je orámovaná vencom vavrínovej vetvičky, pokrytej zeleným smaltom. Vo venci sú červené bodky, zo začiatku boli vyhotovované červeným smaltom, od 16. decembra 2011 ich tvoria červené rubíny. Na zadnej strane radu je reliéfny nápis: "Мир и дружба" (Mier a priateľstvo) a číslo radu. Vzdialenosť medzi protiľahlými koncami hviezdy je 44 mm.

Rad je upevnený na zelenej hodvábnej stuhe širokej 24 mm s moaré vzorom a modrými okrajmi širokými 6 mm.

Udeľovanie[upraviť | upraviť kód]

Rad Priateľstva sa udeľuje ruským aj cudzím štátnym príslušníkom za zvláštne zásluhy v posilňovaní mieru, priateľstva, spolupráce a porozumenia medzi národmi, za plodnú prácu pre zbližovanie a vzájomné obohacovanie kultúr národov a spoločností; za aktívnu ochranu, rozvoj a propagáciu kultúrneho a historického dedičstva Ruska; za veľký prínos k implementácii spoločných podnikov s Ruskou federáciou, hlavných ekonomických projektov a prilákanie investícií do ekonomiky Ruskej federácie a za širokú charitatívnu činnosť.[1]

Radom Priateľstva bol ocenený aj samotný umelecký autor tohto vyznamenania, umelec Alexander Borisovič Žuk, ktorý je autorom viacerých radov, medailí a vyznamenaní, medzi inými aj Radu „Za osobnú odvahu“.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Decree of the President of the Russian Federation of March 16, 2012 No. 308 [online]. Consultants, legal library of Russia, 2012-03-16, [cit. 2012-05-11]. Dostupné online. (rusky)

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]