Wikipédia:O Wikipédii

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:52, 18. august 2005, ktorú vytvoril Metju (diskusia | príspevky) (malé úpravy)

Šablóna:Message box

Wikipédia

Rast počtu článkov najväčších jazykových verzií Wikipédie

Wikipédia je webová encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú možno voľne upravovať a slobodne čítať. Je sponzorovaná neziskovou organizáciou Wikimedia Foundation. Má 195 nezávislých jazykových vydaní vrátane slovenského a najrozsiahlejšieho anglického. Popri článkoch encyklopedického typu obsahuje, najmä anglická encyklopédia, aj články podobajúce sa almanachu, atlasu či stránky aktuálnych udalostí. Wikipédia je jedným z najpopulárnejších zdrojov informácií na webe s približne 80 miliónmi zobrazení denne. Jej rast je skoro exponencionálny.

Wikipédia obsahuje približne 1,5 milióna článkov, z ktorých viac ako 500 000 je v angličtine, viac ako 200 000 v nemčine a viac ako 100 000 v japončine a francúzštine. Začínala 15. januára 2001 ako doplnok k expertami písanej Nupedii. So stále rastúcou popularitou sa Wikipédia stala podhubím pre sesterské projekty ako Wiktionary (Wikislovník), Wikibooks (Wikiknihy) a Wikinews (Wikisprávy). Jej články sú upravované dobrovoľníkmi vo wiki štýle, čo znamená, že články môže meniť v podstate hocikto. Wikipediáni presadzujú politiku "nestranný uhol pohľadu". Podľa nej relevantné názory ľudí alebo z literatúry sú sumarizované bez ambície určiť objektívnu pravdu. Vzhľadom na to, že Wikipédia presadzuje otvorenú filozofiu je jej najväčším problémom vandalizmus a nepresnosť.

Slovenská Wikipédia

Rast slovenskej Wikipédie

Slovenská verzia vznikla v októbri 2003 a v súčasnosti obsahuje 248 734 článkov.

Špecifiká sk.wikipedia

Wikipédia a študenti

My, študenti často pracujeme s rôznymi informačnými zdrojmi, od klasických kníh až po moderné médiá ako internet. Na internete je skutočne možné nájsť prakticky všetky informácie, to si však vyžaduje často náročné pátranie vo vyhľadávačoch. Chcel by som vám predstaviť informačný zdroj, ktorý vám často bude dostačujúci a vo väčšine prípadov vám minimálne poskytne kvalitné štartovacie informácie o téme, ktorá vás zaujíma predtým, ako začnete vyhľadávať. Tým zdrojom je Wikipédia, webová encyklopédia s otvoreným obsahom, ktorú možno voľne upravovať.

Na prvý pohľad vás asi zaujme, čo to znamená, že encyklopédiu je možné voľne upravovať. Je to však skutočne tak, takmer každý článok vo wikipédii môžete okamžite zmeniť. Stačí iba kliknúť na záložku "úprava" ("edit this page") a urobiť zmeny hoci aj bez akejkoľvek registrácie. Je to vlastne podstatou tejto encyklopédie a je to aj spôsob, akým vznikla. Základom je technológia známa ako wiki. Wiki znamená v havajčine rýchlo, a to je presne filozofia tohto typu stránok; návštevníci môžu stránku rýchlo doplniť o chýbajúce a aktuálne informácie, rýchlo opraviť chyby a nepresnosti iných či rýchlo vytvoriť úplne nové encyklopedické heslo. Môžete zapochybovať o tom, či stránky, ktoré môže každý kedykoľvek meniť fungujú a majú dokonca nejakú informačnú hodnotu. Pozývam vás sa presvedčiť sa, že je tomu skutočne tak.

Wikipédia je všeobecnou encyklopédiou, to znamená, že obsahuje články z rôznych oblastí; zo všetkých vied, z kultúry, spoločnosti a technológie. Najzaujímavejšou pre študenta bude asi oblasť vied. Napríklad vynikajúco a vyčerpávajúco spracovanou témou sú počítačové siete. Silnou stránkou Wikipédie je aktuálnosť informácií, pretože hneď ako sa udeje nejaká významná udalosť alebo vyjde prevratný článok, ocitne sa pravdepodobne veľmi rýchlo vo Wikipédii. Príkladom sú vždy čerstvé informácie o aprílovom dianí vo Vatikáne, naviac poskytujúce narozdiel od novín široký encyklopedický kontext. Wikipédia má však okrem mnohých výhod aj niektoré inherentné problémy. Súvisia s tým, že projekt nikdy nebude "hotový" či "dopracovaný", vždy sa totiž dá niečo doplniť a upresniť. Je taktiež problém s kontrolou kvality článkov. Zatiaľ, čo niektoré sú vyčerpávajúce, niektoré dôležité témy, ktoré by boli pokryté v klasickej encyklopédii môžu byť úplne vynechané. Často kritizovaná býva aj dôveryhodnosť zdroja, ktorý môže každý upravovať. Všetky tieto problémy sú rozdiskutované a priamo na Wikipédii si môžete prečítať pre aj proti. Podstatné je poznať sily a slabosti tohto zdroja a vedieť ich využiť. Zaujímavé je, že čitatelia a používatelia informácií vo wiki projektoch sa často a rýchlo stávajú aj tvorcami encyklopédie. Wiki sa tak stáva aj komunikačným prostriedkom a tvorí celé komunity. V súčasnosti má Wikipédia denne státisíce návštevníkov. Má viac ako 13 000 aktívnych prispievateľov, ktorí tvoria články vo viac ako 100 jazykoch. V najväčšej, anglickej verzii, sa pracuje na viac ako 540 000 článkoch. V začínajúcej slovenskej je to 6 000 článkov. Všetky jazykové verzie spolu majú okolo 1,5 milóna článkov.

Slovenská jazyková verzia je skutočne len na začiatku a určite tu nenájdete všetko, čo budete hľadať. Aktívne na nej dnes pracuje asi 50 redaktorov, preto na svoj rozvoj potrebuje ďalších. Jej ambíciou je byť dobrým zdrojom informácií špecifických pre Slovensko.

Budem rád, ak sa stanete spokojnými používateľmi a neskôr prípadne spolutvorcami Wikipédie. Určite ju aspoň vyskúšajte, keď budete najbližšie hľadať informácie. U mňa patrí pri práci s webom Wikipédia na druhé miesto v užitočnosti hneď po Googli.