Almanach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Frauenzimmer-Almanach, Lipsko, 1817.

Almanach alebo zborník je neperiodická publikácia obsahujúca samostatné, väčšinou tematicky príbuzné, state spojené v jeden knižný celok so spoločným názvom. Niekedy býva zamieňaný s ročenku alebo antológiou. Slovo almanach sa používa hlavne v geografii alebo literatúre.

Vedecký zborník[upraviť | upraviť zdroj]

Vo vede je zborník (vedecký zborník) publikácia, ktorá súhrnne pod spoločným názvom prináša súbor samostatných, vzájomne príbuzných textov. Jednotlivé časti (príspevky, štúdie) by mohli existovať samy o sebe.[1] Môžu sa tiež líšiť tým, či sú alebo nie sú recenzované. Príspevky do kvalitného zborníka však vždy prechádzajú recenziou.[2]

Vedecké zborníky sú spravidla seriálové publikácie (kontinuitné zborníky vedeckých prác), nemusia byť však vždy vychádzať periodicky, alebo sú jednorázové a tematicky zamerané[2] V prípade, že zborník vychádza pri príležitosti konferencie, označuje sa ako konferenčný zborník. Spravidla prínáša tematicky príbuzné texty rôzneho rozsahu. Môže tiež predstavovať zborník abstraktov, ktoré približujú jednotlivé prednášky konferencie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Príloha č. 4 k vyhláške č. 456/2012 Z. z. (Predpis č. 456/2012 Z. z. Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o centrálnom registri evidencie publikačnej činnosti a centrálnom registri evidencie umeleckej činnosti
  2. a b Meško, D., Katuščák, D., Bernadič, M., Žiaková, K., Pullmann, R., 2004, Akademická príručka. Vydavateľstvo Osveta, Martin, 316 s.