Rastlinné mlieko
Rastlinné mlieko je potravina rastlinného pôvodu, ktorá má podobný vzhľad ako mlieko živočíšneho pôvodu, ale nie je mliečnym výrobkom. Je vyrobené napr. z niektorých odrôd orechov, obilia, zmieša sa s vodou a niekedy aj s ostatnými zložkami (pre zlepšenie chuti) a nutričnými hodnotami.
Rastlinné mlieko sa po stáročia konzumovalo v rôznych kultúrach, a to ako pravidelný nápoj (napr. španielska horcháta), ako náhrada mliečneho mlieka. Najobľúbenejšie odrody sú sójové mlieko, mandľové mlieko, ryžové mlieko a kokosové mlieko. Obsah bielkovín sa líši. Neobsahuje laktózu alebo cholesterol a zvyčajne sa predáva s pridaným vápnikom a vitamínmi, najmä B12.
Existuje niekoľko dôvodov na konzumáciu rastlinného mlieka: vegánstvo, environmentálne dôvody, zdravotné dôvody vrátane neznášanlivosti laktózy, alergie na mlieko, ovo-vegetariánstvo; náboženské dôvody, ako napríklad niektoré kresťanské denominácie počas pôstu; a jednoduché preferencie chuti.
Rastlinné mlieka sa používajú na výrobu zmrzliny, rastlinného krému, vegánskeho syra a jogurtu (napríklad sójového jogurtu).
Rastlinné mlieka
[upraviť | upraviť zdroj]- Obilniny
- Ryžové mlieko
- Ovsené mlieko[1]
- Quinoa mlieko (mrlík čílsky)[2]
- Ražné mlieko
- Jačmenné mlieko
- Pohankové mlieko
- Pšenové mlieko
- Pšeničné mlieko
- Amarantové mlieko
- Strukoviny
- Sójové mlieko
- Cícerové mlieko
- Hrachové mlieko
- Mlieko z orechov
- Kokosové mlieko[3]
- Mandľové mlieko
- Arašidové mlieko
- Kešu mlieko
- Vlašské mlieko
- Lieskovcové mlieko (Mlieko z lieskových orieškov)
- Mlieka zo semienok
- Makové mlieko[4]
- Konopné mlieko
- Slnečnicové mlieko
- Sezamové mlieko
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Mlieko existuje aj v rastlinnej podobe [online]. [Cit. 2017-05-07]. Dostupné online. Archivované 2017-11-25 z originálu.
- ↑ Quinoa – matka obilia, ingrediencie.sk [online]. [Cit. 2017-05-07]. Dostupné online. Archivované 2016-03-15 z originálu.
- ↑ Kokosové mlieko: Exotické osvieženie! [online]. [Cit. 2017-05-07]. Dostupné online. Archivované 2017-06-14 z originálu.
- ↑ Makové mlieko – významný zdroj prírodného vápniku [online]. [Cit. 2017-05-07]. Dostupné online. Archivované 2017-06-14 z originálu.
- Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Plant milk na anglickej Wikipédii.
- Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bebida vegetal na španielskej Wikipédii.