Reichsbrücke

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 48° 13′ 42″ s.š., 16° 24′ 36″ v.d.

Reichsbrücke

Reichsbrücke je najznámejší most vo Viedni, ktorý spája Mexikoplatz v Leopoldstadte s ostrovom Donauinsel v Donaustadte na opačnej strane Dunaja. Nachádza sa na dôležitej osi vedúcej z centra mesta cez Praterstern na Kagran na the severovýchode. Na moste je 6-pruhová vozovka, pričom cez most denne prejde 50-tisíc vozidiel a na okrajoch má lávky pre peších a cyklistov.

Súčasný most stojí od roku 1980, keďže pôvodný z roku 1937 sa v nedeľu 1. augusta 1976 o 4.55 zrútil do Dunaja. Na moste sa v tom čase nachádzali iba dve vozidlá. Linkový autobus viedenskej hromadnej dopravy bez cestujúcich a služobné vozidlo s technikom vysielača ORF. Vodič autobusu vyviazol s ľahkými zraneniami. Druhé vozidlo bolo nájdené až na druhý deň pod zrútenou konštrukciou mosta, vodič bol mŕtvy.[1]

Vnútro mostu - stanica metra

Od roku 1982 premávajú vnútrom mostu aj vlaky linky metra U1. Riešenie vedenia metra by sa dalo prirovnať k Nuselskému mostu v Prahe, v ktorého útrobách je vedená linka C pražského metra. Vo vnútri mostu Reichsbrücke sa nachádza aj jedna stanica Donauinsel, ktorá slúži hlavne ako prístup na rovnomenný ostrov (pevnina medzi Dunajom a Novým Dunajom), slúžiaci najmä na rekreáciu a zábavu pre Viedenčanov.

Most je dielom architektov Siegfrieda Theissa a Hansa Jakscha.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KTV_ADITTRICH. Die Geschichte der Reichsbrücke [online]. www.wien.gv.at, [cit. 2018-08-01]. Dostupné online. Archivované 2018-08-01 z originálu. (po nemecky)