Viedenské metro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
U2 stanica Rathaus
U1 pri UNO-City
Stanica Volkstheater
Viedenské metro čiastočne používa staré trate mestskej dráhy, ako napríklad tu pri Hietzingu

Viedenské metro (nem. Wiener U-Bahn), otvorené roku 1976, je metro (podzemná železnica) vo Viedni, ktoré sčasti vzniklo z Viedenskej mestskej dráhy (postavenej v 19. storočí ešte v čase cisárstva), a ktoré prevádzkuje dopravná spoločnosť Wiener Linien GmbH & Co KG, ktorá je súčasťou akciovej spoločnosti Wiener Holding AG. Väčšinovým vlastníkom Wiener Holding AG je mesto Viedeň. Viedenské metro a všeobecne ""MHD vo Viedni"" vyhralo tretie miesto v poskytovanej kvalite cestovania, a podľa prieskumov spokojnosti cestujúcich skončilo ako najlepšie na svete (Z 2000 opýtaných 98 % odpovedalo že sú spokojní, prieskum bol robený na jar roku 2011). Maximálna rýchlosť je 80 km/h. Priemerný ranný interval je 2-3 minúty, obedňajší 4-6 minút, poobedňajší 2-4 minúty, večerný 4-6 minút, po 21:00 premávajú všetky linky v 8 minútovom intervale. Viedenské metro využíva najmodernejšie bezpečnostné systémy, ako napr. systém elektronickej kontroly maximálnej povolenej rýchlosti, a vzdialenosti najbližšieho vlaku (tzn. pokiaľ vlak prekročí max. povolenú rýchlosť, alebo sa približuje na max. povolenú vzdialenosť od druhej súpravy, vlak automaticky v bezpečnej vzdialenosti vodiča upozorní, pri nezareagovaní sám zabrzdí).

Sieť metra[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti sieť pozostáva z piatich liniek metra, má dĺžku 83,1 km a 109 staníc. Premáva od 5:00 do približne 0:30. Cez deň metro jazdí v 2 – 5 minútových odstupoch, po 20. hodine každých 7-8 minút. Cez víkendy od piatka do nedele do 00:30 minút premáva metro nepretržite v 15 minútových intervaloch, s dvoma policajtmi a 3 dispečermi v jednej súprave a na stanici.

Každá linka metra má vlastnú charakteristickú farbu, v ktorej sú vybudované aj mnohé jej stanice.

Metro sa neustále rýchlym tempom ďalej rozširuje. Momentálne sa plánuje výstavba linky U5, a "prestavba" linky U2. Linka U5 pôjde po terajšej trase linky U2 zo stanice Karlsplatz až po stanicu Rathaus, kde bude pokračovať po svojej novo vybudovanej trase na konečnú Frankhplatz - Altes AKH. Linka U2 bude po stanicu Rathaus nezmenená, odtiaľto pôjde ďalej cez stanice Neubaugasse, Pilgramgasse, Reinprechtsdorfer Straße až na konečnú Matzleinsdorfer Platz. Začiatok výstavby je naplánovaný na rok 2018.

Na sieť metra úzko nadväzuje viedenská rýchlodráha (Schnellbahn, S-Bahn).

Trate[upraviť | upraviť zdroj]

Linka Trať Otvorenie Dĺžka Stanice
U1 Reumannplatz – Oberlaa 1978 19,3 km 24
U2 Seestadt – Karlsplatz 1980 16,8 km 20
U3 Ottakring – Simmering 1991 13,4 km 21
U4 Hütteldorf – Heiligenstadt 1976 16,3 km 20
U6 Siebenhirten – Floridsdorf 1989 17,3 km 24
Schéma liniek metra

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]