Viedenské metro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
U-Bahn Wien.svg
U2 stanica Rathaus
U1 pri UNO-City
Stanica Volkstheater
Viedenské metro čiastočne používa staré trate mestskej dráhy, ako napríklad tu pri Hietzingu

Viedenské metro (nem. Wiener U-Bahn), otvorené roku 1976, je metro (podzemná železnica) vo Viedni, ktoré sčasti vzniklo z Viedenskej mestskej dráhy (postavenej v 19. storočí ešte v čase cisárstva), a ktoré prevádzkuje dopravná spoločnosť Wiener Linien GmbH & Co KG, ktorá je súčasťou akciovej spoločnosti Wiener Holding AG. Väčšinovým vlastníkom Wiener Holding AG je mesto Viedeň. Viedenské metro a všeobecne ""MHD vo Viedni"" vyhralo tretie miesto v poskytovanej kvalite cestovania, a podľa prieskumov spokojnosti cestujúcich skončilo ako najlepšie na svete (Z 2000 opýtaných 98% odpovedalo že sú spokojní, prieskum bol robený na jar roku 2011). Linky Viedenského metra sú naďalej rožširované od Reummanplatz na juh smerom na Alteslandgut, taktiež od Aspernstraße, či plánované rozšírenie linky U4 až do Dolného Rakúska. Technická rýchlosť metra je 70 km/h. Priemerný ranný interval je 2-3 minúty, obedňajší 4-6 minút, poobedňajší 2-4 minúty, večerný 4-6 minút, po 21:00 premávajú všetky linky v 8 minútovom intervale. Viedenské metro využíva najmodernejšie bezpečnostné systémy, ako napr. systém elektronickej kontroly maximálnej povolenej rýchlosti, a vzdialenosti najbližšieho vlaku (tzn. pokiaľ vlak prekročí max. povolenú rýchlosť, alebo sa približuje na max. povolenú vzdialenosť od druhej súpravy, vlak automaticky v bezpečnej vzdialenosti vodiča upozorní, pri nezareagovaní sám zabrzdí).

Sieť metra[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti sieť pozostáva z piatich liniek metra, má dĺžku 78,4 km a 104 staníc. Premáva od 5:00 do približne 0:30. Cez deň metro jazdí v 2 – 5 minútových odstupoch, po 20. hodine každých 7-8 minút. Cez víkendy od piatka do nedele do 00:30 minút premáva metro nepretržite v 20 minútových intervaloch, s dvoma policajtmi a 3 dispečermi v jednej súprave a na stanici.

Každá linka metra má vlastnú charakteristickú farbu, v ktorej sú vybudované aj mnohé jej stanice.

Metro sa neustále rýchlym tempom ďalej rozširuje. Plánovaná linka U5 zatiaľ nebola vybudovaná. Na linke U6, ktorá z veľkej časti využíva nadzemnú trať a stanice bývalej Viedenskej mestskej dráhy, premávajú odlišné vozne ako na ostatných linkách.

Na sieť metra úzko nadväzuje viedenská rýchlodráha (Schnellbahn, S-Bahn), Slovákmi prezývaná „Esbán“.

Trate[upraviť | upraviť zdroj]

Linka Trať Otvorenie Dĺžka Stanice
U1 Reumannplatz – Leopoldau 1978 14,5 km 19
U2 Seestadt – Karlsplatz 1980 16,8 km 20
U3 Ottakring – Simmering 1991 13,4 km 21
U4 Hütteldorf – Heiligenstadt 1976 16,3 km 20
U6 Siebenhirten – Floridsdorf 1989 17,3 km 24
Schéma liniek metra

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]