Preskočiť na obsah

Dorfbahn Serfaus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dorfbahn Serfaus
Vstup do stanice Seilbahn
Vstup do stanice Seilbahn
Základné informácie
Dĺžka1 280 m
Parametre trate
Počet koľají1
Napájacia sústava950 V ~
Min. radius300 m
Max. sklon53,5
Max. rýchlosť11 m/s
Priebeh trate
Unknown route-map component "PARKING" Urban head station in tunnel
0,0 Parkplatz 1 422 m n. m.
Urban tunnel straight track
Urban tunnel stop on track
0,6 Kirchea
Urban tunnel straight track
Urban tunnel stop on track
0,8 Zentrum
Urban tunnel straight track
Unknown route-map component "GNDC" Urban End station in tunnel
1,3 Seilbahn 1 441 m n. m.

Dorfbahn Serfaus je podzemná rýchlodráha v tirolskej obci Serfaus v Rakúsku.

S dĺžkou 1 280 metrov ide o jeden z najmenších systémov svojho druhu. Po švajčiarskej Mühleggbahn v St. Gallene a tureckej Tünel v Istanbule je treťou najkratšou podzemnou dráhou na svete. Na jednokoľajnej trati sa nachádzajú štyri stanice a cestovné je bezplatné.

Súprava nejazdí po koľajniciach, ale po betónovej doske na vzduchových vankúšoch rýchlosťou 40 km/h. Od októbra 2017 premáva s tromi vagónmi a kapacitou 400 miest.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V 70. rokoch sa rozhodlo obecné zastupiteľstvo, že z lyžiarskeho strediska úplne vytlačí automobilovú dopravu. Preto vzniklo priamo na začiatku veľké parkovisko a ďalej bolo potrebné ísť autobusom. Autobusová doprava bola však veľmi vyťažená a rozhodlo sa v decembri 1984, že doprava sa presunie pod zem. Pre vyhĺbenie tunela bolo potrebné zmeniť hlavnú triedu na stavenisko. Výstavba prebiehala rok a systém bol otvorený v decembri roku 1985 a nahradil automobilovú dopravu.

Modernizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Do apríla 2017 na trati premávala jedna dvojvozňová súprava s kapacitou 270 osôb, avšak pre stále sa zvyšujúci počet návštevníkov a to prevažne počas zimnej sezóny, od roku 2017 do roku 2019 prebiehajú v čase mimo sezónu rekonštrukčné práce. Modernizácia zahŕňa výmenu súpravy, rozšírenie staníc a upravenie profilu dráhy. Nová súprava má prepraviť až 3000 cestujúcich za hodinu, teda takmer dvojnásobok oproti predošlým 1600 cestujúcim. Taktiež sa má skrátiť cestovný čas z desiatich minút na deväť.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dedinské metro: podzemnú dráhu nemá iba Viedeň, ale aj dedinka v Tirolsku [online]. TREND.sk, [cit. 2019-01-10]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]