Preskočiť na obsah

Samarské metro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa samarského metra
Stanica Samarskaja

Samarské metro (rus. Самарский Метрополитен) je podzemná rýchlodráha v Samare. Otvorená bola v roku 1987, je to piate metro v Rusku a dvanáste v bývalom ZSSR.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Mohutný rozvoj mesta v druhej polovici 20. storočia mal za následok značný rast počtu obyvateľov. Situácia spôsobovala rastúce dopravné problémy. Prvé projekty metra sa objavili v 70. rokoch, o desať rokov neskôr sa začalo s výstavbou. Prvý úsek metra navrhol moskovský ústav Metrogiprotrans, schválený bol 23. mája 1980. Išlo o úsek dlhý 17,3 km s trinástimi stanicami. Náklady boli 225 miliónov rubľov, zabezpečená mala byť doprava centra mesta a priemyselnej Bezymjanskej zóny.

Otvorenie prvého úseku bolo 25. decembra 1987. Prvý úsek PobiedaJungorodok) mal 4 stanice, celá plánovaná trať nebola dobudovaná, a jedno depo. Nová trať skrátila spojenie medzi priemyselnými štvrťami na okraji mesta s obytnými v centre. Vo vtedajšom Kujbyševe bol sprevádzkovaný Kujbyševskij metropoliten. Všetky stanice boli podzemné okrem povrchovej stanice Jungorodok.

Prvý úsek dlhý 4,5 km sa začal po svojom otvorení na severozápadnom konci predlžovať. Stavebné práce spomalil rozpad ZSSR, finančné prostriedky na stavbu metra klesali každoročne, a následná zmena spoločensko-ekonomických podmienok v krajine. Celý projekt bol prevedený na mesto, zrušená bola celoruská jednota organizácie výstavby podzemných dráh v krajine. V roku 1992 bola otvorená stanica Sovětskaja hoci Sovietsky zväz už rok neexistoval, prevádzkovaná trasa sa rozšírila o 1623 metrov. Stanica Sportivnaja sa sprevádzkovala o rok neskôr, v marci 1993 a Gagarinskaja v decembri. Ďalším prírastkom bolo sprevádzkovanie 1 300 metrov jednokoľajového úseku ukončeného stanicou Moskovskaja v decembri 2002, druhá polovica bola otvorená po dokončení stanice Rossijskaja v roku 2007. Na tejto linke bola v roku 2014 otvorená posledná stanica Alabinskaja.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]