Repelent

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Repelent "Off"

Repelent (ak ide o látku, tak aj: repelentná látka) je chemický (v širšom význame aj mechanický) ochranný prostriedok na odpudzovanie živočíšnych (v širšom zmysle aj iných) organizmov v poľnohospodárstve a lesníctve (t.j. škodcov) a pri ochrane človeka a domácich zvierat. Podľa druhu organizmu môže ísť o repelent hmyzu, iných článkonožcov (napr. kliešťov, pavúkov), hlodavcov, väčšej zveri a pod. a podľa pôvodu o syntetický alebo prirodzený repelent. Repelent na ochranu človeka a domácich zvierat má obyčajne podobu spreja.[1][2][3]

Repelent hmyzu[upraviť | upraviť zdroj]

Repelent hmyzu je spravidla látka nanášaná na kožu, odev alebo iný povrch, ktorá odpudzuje hmyz od pokožky ľudí. Pomáha okrem iného pri ochrane proti nákaze chorobami prenášanými hmyzom, ako sú napr. malária, západonílska horúčka, horúčka dengue, lymská borelióza atď. Najčastejšie hmyzie prenášače - vektory chorôb sú blchy, muchy a komáre.

Niektoré repelenty hmyzu sú insekticídy, ale väčšina len hmyz odpudzuje.

Moderný typ repelentu je náplasť na šatách Kite Mosquito Patch, ktorá uvoľňuje do prostredia chemické látky, ktoré asi na 48 hodín urobia osobu pre komáre „neviditeľnou“.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. repelent. In: Technický slovník naučný 7 R-Š. 1. vyd. Praha : Encyklopedický dům, 2004. 546 s. ISBN 80-86044-25-4. S. 90.
  2. repelenty. In: BÍNA, Jaroslav, et al. Malá encyklopédia chémie. 3. vyd. Bratislava : Obzor, 1981. 816 s. (Malé encyklopédie vydavateľstva Obzor.) S. 592.
  3. repelent. In: Slovník cudzích slov : akademický. 2. dopl. a upr. slovenské vyd. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 2005. 1054 s. Dostupné online. ISBN 80-10-00381-6.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Repelent

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Insect repellent na anglickej Wikipédii.