Republika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Republika pozri Republika (rozlišovacia stránka).

Republika (z latinského res publica - „vec verejná“, v prenesenom význame spoločný majetok, obec, štát) je štátne zriadenie, v ktorom sa zvrchovaná moc volí na určité obdobie.

Existujú dva základné typy republiky:

  • parlamentná republika - vláda (exekutíva) sa úplne zodpovedá parlamentu, ktorý ju má možnosť odvolať (napríklad Rakúsko)
  • prezidentská republika - predstaviteľom exekutívy je prezident, ktorý je volený priamo občanmi (napríklad USA)

V súčasnom svete je republika najrozšírenejšou formou vlády, prevažuje v dvoch tretinách všetkých existujúcich štátov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé republiky vznikli v antickom Grécku a Ríme. Ich forma bola obmedzená volebným právom, ktoré sa vzťahovalo na šľachtu (aristokratická republika), v niektorých prípadoch bolo volebné právo udeľované všetkým občanom republiky (demokratická republika; medzi občanov sa však rátala len časť slobodných mužov). Antické republiky spolu s demokratickou formou štátneho zriadenia zaznamenali najväčší rozvoj v najvýznamnejších gréckych mestských štátoch (Atény), neskôr v Ríme. Obdobie rímskej republiky bolo de facto ukončené za Gaia Iulia Caesara.

V stredoveku sa republiky rozvíjali vo veľmi obmedzenej miere v mestských štátoch, najmä v Taliansku (Benátky). Od 19. storočia došlo postupne k vytvoreniu republík vo väčšine štátov v Európe a Amerike.