Reserve CAC

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Reserve CAC alebo R-CAC znamená Rezervné čakateľstvo na šampionát krásy. Je to titul udeľovaný psom na výstavách krásy. Ide o rezervné čakateľstvo na národný (malý) šampionát.

R-CAC sa udeľuje druhému psovi v triede a to u tried: stredná, otvorená, pracovná, šampiónov. V triede mladých sa rezervné čakateľstvo neudeľuje. Podmienka na udelenie titulu R-CAC je, aby pes bol na danej výstave hodnotený známkou Výborný (V). Samotné druhé miesto v triede a hodnotenie V však nezakladá psovi nárok na titul R-CAC – tento titul musí udeliť rozhodca. Vo výnimočných prípadoch sa môže rozhodca rozhodnúť, že titul R-CAC víťazovi triedy neudelí. Udeje sa tak napríklad v takom prípade, ak pes podľa názoru rozhodcu napriek druhému umiestneniu v triede nespĺňa požiadavky na šampióna krásy.

Tituly R-CAC sa môžu zadávať len na výstavách všetkých plemien s celoštátnou pôsobnosťou (celoštátne, národné, medzinárodné), prípadne na špeciálnych a klubových výstavách s celoštátnou pôsobnosťou.

Držiteľ titulu R-CAC postupuje na výstave do boja o udelenie titulu R-CACIB a to v prípade, ak pes ktorý ho v triede porazil (držiteľ titulu CAC) postúpi do boja o titul CACIB. Toto sa týka len medzinárodných výstav.

Viacero získaných titulov R-CAC môže psovi pomôcť priblížiť sa k získaniu titulu Národný šampión krásy. Samotné tituly R-CAC k tomu však nestačia, dajú sa použiť len ako doplnok k získaným titulom CAC.

Pravidlá na udelenie titulu Šampión krásy Slovenska:

  • Ak pes/suka získal 4x CAC na šampionátových výstavách usporiadaných pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty (SKJ).
  • Potrebné CAC boli získané najmenej v dvoch výstavných sezónach.
  • CAC boli udelené aspoň dvoma rôznymi rozhodcami.
  • Jeden CAC zo štyroch potrebných bol získaný na medzinárodnej výstave s udeľovaním CACIB, ďalšie na národnej alebo špeciálnej výstave usporiadanej pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty.
  • 3 Reserve CAC môžu nahradiť jeden CAC.
  • CAC z medzinárodnej výstavy môže byť nahradený len tromi R-CAC z medzinárodných výstav.
  • Nahradiť tromi R-CAC možno len jeden CAC.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]