Rigoletto

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rigoletto
Rigoletto
Vznik
HudbaGiuseppe Verdi
LibretoFrancesco Maria Piave
PredlohaVictor Hugo: Kráľ sa zabáva
Obdobie vzniku1850
Premiéra
11. marec 1851
Benátky, Teatro La Fenice
Informácie o predstavení
Jazyktaliansky
Počet dejstiev3
Miesto a čas dianiaMantova, 16. storočie

Pozri tiež Zoznam opier

Rigoletto je opera talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho na libreto F. M. Piaveho podľa románu Kráľ sa zabáva od Victora Huga. Opera ma tri dejstvá. Premiéru mala v divadle La Fenice v Benátkach 11. marca 1851.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Vojvoda z Mantovy – tenor
 • Rigoletto (vojvodov šašo)- barytón
 • Gilda (Rigolettova dcéra) – soprán
 • Sparafucile (nájomný vrah) – bas
 • Maddalena (Sparafucilova sestra) – mezzosporán
 • Gróf Monterone – barytón
 • Marullo (šľachtic) – barytón
 • Borsa (dvoran) – tenor
 • Gróf Ceprano – bas
 • Grófka Ceprano (jeho žena) – soprán
 • Dvorania – zbor

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Scéna 1 : Miestnosť v paláci

Vojvoda vchádza do miestnosti, kde práve prebieha bál, v sprievode jeho dvorana Borsa a rozpráva mu o nádhernom dievčati ktoré videl v kostole. Podarilo sa mu zistiť kde býva. Dalej hovorí o tom ako jej bol dvoriť ale nezistil jej meno a ona tiež nevie kto je on. Borsa upriami jeho pozornosť. na skupinu dievčat ktoré práve vstúpili do miestnosti. Medzi nimi je aj grófka Ceprano ktorá sa teší z vojvodovho záujmu o ňu. Vojvoda si začne pospevovať o svojej nie príliš dobrej morálke (je to veľký sukničkár) Questa o quella. Hneď ako sa začal tancovať minuet a skupina dievčat opustila grófku, vydá sa vojvoda priamo k nej. Hovorí jej že by mala opustiť grófa a v náručí ju berie preč. Gróf Cepráno sleduje celú situáciu. Prichádza k nemu hrbáč Rigoletto, ktorý za mu za to posmieva.

Rigoletto odíde. Zatiaľ čo dvorania tancujú périgourdine, prichádza Marullo a ďalší dvoran. Hovorí všetkým dvoranom čo nenávidia Rigoletta že zistil že Rigoletto ma milenku. Dvorania tomu nechcú uveriť a sľubujú mu pomstu. Predtým než začnú o tom hovoriť prichádza vojvoda v sprievode svojho šaša. V tedy k nemu prichádza Grof Cerpano a stažuje sa na vojvodu a jeho aféru z grófkou. Náhle do sály vstúpi Gróf Monterone ktorý sa prišiel sťažovať na to že mu vojvoda zviedol dcéru. Rigoletto si ho doberá svojimi ostrými poznámkami. Nakoniec dá vojvoda uväzniť grófa. Gróf ich za to oboch preklína. Rigoletto sa kliatby zľakne.

Scéna 2 : Ulice Mantovy a dvor Rigolettovho domu

Rigoletto odchádza z bálu domov. Po ceste stále myslí na kliatbu. Po ceste domov ho sleduje muž Sparafucile je to nájomný vrah. Prichadza k Rigolettovi a ponúka mu svoje služby. Rigoletto vidí medzi sebou a ním istú podobnosť Pari Siamo! (sme rovnakí). Sparafucile používa meč na zabíjanie a Rigoletto svoj jazyk (Io la lingua, egli ha il pugnale). Rigoletto vchádza do svojho domu za svojou dcérou Gildou. Srdečne sa spolu vítaju Figlia!" "Mio padre! (Dcera! Moj otec!). Rigoletto chce utajiť svoju dcéru pred vojvodom a zvyškom mesta a Gilda zase nevie aké povolanie má jej otec. Odvtedy čo ma zakázané chodiť von, nebola nikde okrem kostola. Rigoletto začuje podozrivý zvuk zvonku a ide ho preveriť. Medzi tým Gilda hovorí slúžke Giovanne, že sa cíti previnilo pretože nepovedala otcovi o študentovi ktorého stretla v kostole. Veľmi sa jej páčil a že by ho milovala o to viac, ak by bol chudobný ako dôkaz lásky. Náhle vojde vojvoda do izby kde je Gilda. Vojvoda sa totiž dohodol zo slúžkou že ho pustí dovnútra za menší úplatok. Gilda sa najprv zľakne a snaží sa uniknúť. Neskôr sa upokojí a vojvoda ju začne presviedčať o svojej láske k nej. Najprv si myslí, že mu odoláva ale potom sa ho spýta na meno vojvoda odpovie že je chudobný študent Gualtier Maldè. Gilda sa bojí príchodu svojho otca a pošle vojvodu preč. Ako odchádza vyznávaju si navzájom lásku. Keď je Gilda sama doma rozmýšľa nad láskou k študentovi Caro Nome ! (krásne meno).

Neskôr sa dvorania zhromaždia pri Rigolettovom dome chystajúc uniesť Gildu (stále si myslia že je to Rigolettova milenka). Stretnú Rigoletta a nahovoria mu že idú uniesť Grófku Ceprano, presvedčia ho aby im pomohol. Dajú mu na hlavu masku cez ktorú vôbec nič nevidí povodia ho aby stratil orientáciu. Nakoniec im podrží rebrík po ktorom vylezú do jeho domu a unesú mu dcéru. Po tom čo si to všetko uvedomí začne plakať a spomenie si na kliatbu (Ah, la maledizione!!)

Druhé dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Vojvoda zistil. že Gilda bola unesená. Dvorania mu ju odovzdajú a rozprávajú mu pritom čo urobili. Rigoletto zatiaľ hľadá dcéru v paláci a prosí dvoranov o jej vrátenie. Nakoniec je mu vrátená zneuctená a Rigoletto prísaha Vojvodovi pomstu za seba aj Monterona, ktorý je uväznený.

Tretie dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Rigoletto berie svoju dcéru do Sparafucilového hostinca aby Gilda videla aký je vojvoda v skutočnosti chudák, zhýralec, lump. Gilda naozaj vidí ako jej milovaný vojvoda, ktorému uverila slová o láske k nej, spieva hanebnú pieseň zhadzujúcu ženy a pritom sa dvorí Maddalene. Rigoletto sa dohodne so Sparafucilom na vojvodovom zavraždení, čo Gilda počuje. Sparafucile má vojvodu zabiť a jeho telo Rigolettovi odovzdať. Ten ho chce sám hodiť do rieky. Gilda však vojvodu stále miluje, napriek tomu, že videla aký je a je odhodlaná ho nejako zachrániť. Tu sa jej nečakane ponukne príležitosť, keď sestra nájomného vraha Sparafucila, Maddalena, ktorej sa vojvoda dvoril, prosí brata aby vojvodu nezabíjal, pretože sa ľúbia. Ten najprv odmieta, ale na sestrino naliehanie nakoniec pristane, že síce nezabije Rigoletta ako Maddalena navrhovala (aby dostal zjednané peniaze za vraždu), ale ak príde do hostinca do polnoci, ktokoľvek iný, bude zabitý namiesto vojvodu. Keď toto Gilda počuje, rozhodne sa a s prosbou k Bohu aby odpustil Sparafucilovi a Maddalene, a aby otec odpustil jej vchádza do hostinca v stanovenom čase. Sparafucile ju prebodne. Rigoletto prebral telo zabalené vo vreci a vo chvíli ako ho chce hodiť do rieky, začuje známu posmešnú pesničku, spievanú vojvodom "La donna e mobile...". Je zhrozený čie telo to teda dostal a roztvára vrece, aby zistil, že je to jeho milovaná dcéra. Tá ešte nie je mŕtva, prosí otca o odpustenie pre seba aj pre milovaného vojvodu a pomaly umiera.

Médiá[upraviť | upraviť zdroj]

La donna è mobile

Enrico Caruso spieva La donna è mobile (1908)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rigoletto