Rodolfo Neri Vela

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rodolfo Neri Vela
mexický astronaut
Rodolfo Neri Vela
Št. príslušnosťMexiko
Narodenie19. február 1952 (68 rokov)
Chilpancingo, Guerrero, Mexiko
Predchádzajúce zamestnanievedec
Čas vo vesmíre6 dní 21 hodín a 4 minúty
Kozmonaut od1985
MisieSTS-61-B
Znaky misiíSts-61-b-patch.png

Rodolfo Neri Vela (* 19. február 1952, Chilpancingo, Guerrero, Mexiko) je mexický kozmonaut, ktorý sa vďaka šesťdennému letu v raketopláne USA stal 195. človekom vo vesmíre.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

V roku 1975 absolvoval mexickú univerzitu Universidad de Mexico v odbore strojárstvo a elektrotechnika, potom pokračoval v štúdiách na University of Essex vo Veľkej Británii, tu v odbore telekomunikácií. Školu ukončil v roku 1976, vo Veľkej Británii zostal a pokračoval vo svojom vzdelávaní na University of Birmingham, odbory elektromagnetizmus a radiácia. Doktorát získal roku 1979, vo veku 27 rokov. Vrátil sa do Mexika na Universidad de Mexico a venoval sa tu vedeckej práci. Odtiaľ odišiel na Institut of Electrical Research, Mexico a nakoniec odišiel znova do Európy. Tu zostal ako vedecký pracovník u ESA, ESTEC (angl. European Space Research and Technology Centre), Noorwijk v Holandsku. V roku 1983 bol zaradený do výcvikového strediska astronautov NASA a po dvoch rokoch letel do kozmu.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

S raketoplánom Atlantis v novembri 1985 letela sedemčlenná posádka v zložení: Brewster Shaw, Bryan O'Connor, Sherwood Spring, Mary Cleaveová, Jerry Ross, Charles Walker a Rodolfo Neri Vela ako elektrotechnik. Počas letu vypustili tri telekomunikačné družice (jedna z nich bola mexická) a bezpečne pristáli na leteckej základni Edwards v Kalifornii. Let bol katalogizovaný v COSPAR 1985-109a.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rodolfo Neri Vela na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]