Rovina Tortilla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rovina Tortilla (angl. Tortilla Flat) bol jeden z prvých románov Johna Steinbecka jej dej sa odhráva v Monterey v Kalifornii. Táto kniha priniesla Steinbeckovi prvý komerčný úspech. Vydal ju v roku 1935.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

John Steinbeck opísal príbehy paisanov z Roviny Tortilla neďaleko mestečka Monterey, v Kalifornii. Paisanovia sú tuláci a bezdomovci, ktorí majú svoje vlastné, i keď trochu čudné morálne zásady. Príbehy sa odohrávajú v Monterey a každá kapitola predstavuje samostatný príbeh Dannyho a jeho priateľov. Steinbeck napísal túto knihu na základe slávneho príbehu kráľa Artuša a jeho rytierov okrúhleho stola. Danny v knihe predstavuje Artuša a jeho priatelia sú "rytieri".

Najdôležitejšie pre nich je mať víno a dobrých priateľov a občas nejakú ženu. Danny a jeho priatelia sú vagabundi, ktorí kradnú a pijú a keby mali pracovať, to radšej umrú. Aj keď jediný raz urobia výnimku a týždeň pracujú, aby si zarobili peniaze na oslavu, ktorú chystajú pre svojho kamaráta Dannyho. Ústrednou postavou je Danny, ktorý zdedil dva domy po starom otcovi a prenajal jeden z nich svojim priateľom, ktorí svoj dom po krátkom čase podpália a Danny ich pozve, aby sa nasťahovali k nemu. Krátky čas takto žijú spolu pod jednou strechou. Dannymu sa zrazu začne cnieť za "starým" životom na ulici, keď spával opitý v priekope a aby sa najedol okrádal ľudí v Monterey. Rozhodne sa utiecť z domu od priateľov a celý mesiac sa túla po nociach a okráda dokonca aj svojich vlastných kamarátov. Im je to čudné, nechápu ho a myslia si, že ochorel. Preto mu v dome zorganizujú oslavu, aby sa trochu rozptýlil. Kniha sa končí Dannyho smrťou na tejto oslave. Danny umiera a tak končí spolok priateľov, ktorému chýba vodca. Kamaráti sa naposledy zhromaždia v Dannyho dome a dohodnú sa, že sa rozídu každý svojou cestou. Dom podpália.

Kniha je rozdelená na sedemnásť kapitol. Všetko sú to milé a úsmevné príbehy, odohrávajúce sa po skončení prvej svetovej vojny, krátko pred obdobím prohibície. Paisanovia sú typickí svojím jazykom, ktorý je zmiešaninou angličtiny a španielčiny.