Rozhodca (šport)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hokejový rozhodca

Rozhodca je osoba, ktorá dohliada na dodržiavanie pravidiel v športe. V rôznych športoch sa rozlišujú rôzne rozhodcovské posty, napr. hlavný rozhodca, čiarový rozhodca, videorozhodca a i.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Termín rozhodca bol zavedený prvýkrát vo futbale. Pôvodne riešili spory na ihrisku kapitáni tímov vzájomnou konzultáciou, ale neskôr vznikla potreba prítomnosti nezávislého pozorovateľa, čím sa prvýkrát objavil na zápasoch rozhodca. Neskôr bol ešte pridaný ďalší rozhodca, ktorý mal pomáhať hlavnému rozhodcovi pri sporoch, od roku 1891 nazývaného čiarový rozhodca.

Športy[upraviť | upraviť zdroj]

Čiaroví rozhodcovia zakročujú pri hromadnej bitke
Hlavný rozhodca signalizujúci faul ukázaním žltej karty

Ľadový hokej[upraviť | upraviť zdroj]

V zápase v ľadovom hokeji sú podľa nových pravidiel IIHF prítomní dvaja hlavní rozhodcovia a dvaja čiaroví rozhodcovia. Na riešenie veľmi zložitých sporov (najmä otázky gólov) bol zavedený videorozhodca, ktorý má poradnú funkciu. Taktiež sa tam nachádzajú dvaja bránkoví rozhodcovia, časomerač a dvaja trestomerači.

Všetci rozhodcovia, okrem videorozhodcu, časomeračov a trestomeračov, podľa predpisov nosia pozdĺžne pruhovaný dres (hlavní rozhodcovia majú na vrchných častiach oboch rukávov oranžové pásky), čierne nohavice. Rozhodcovia na ľadovej ploche majú taktiež korčule a ochrannú prilbu čiernej farby. Medzi ich povinnú výbavu patrí kovová píšťalka upevnená na ukazováku pravej ruky a kovový sťahovací meter (dĺžka minimálne 1 m) na premeriavanie správnej dĺžky výstroje hráčov.

Futbal[upraviť | upraviť zdroj]

Vo futbale rozhodujú zápas hlavný rozhodca, ktorý posudzuje fauly a góly, a dvaja čiaroví rozhodcovia, ktorých úlohou je najmä signalizovať postavenia mimo hry (ofsajd). Taktiež je prítomný štvrtý rozhodca, ktorý ohlasuje striedanie hráčov a kontroluje ich výstroj. Kvôli kontrole rozhodcov bol nasadený delegát posudzujúci nestrannosť ich rozhodovaní.

Všetci rozhodcovia okrem delegáta majú dresy zväčša žlto-čiernej farby, aby boli lepšie odlíšení od hráčov, trenírky, štuple a kopačky. Výbavou hlavného rozhodcu patrí taktiež píšťalka, žlté a červené karty, pero so zápisníkom na poznámky a minca na úvodné žrebovanie polovíc jednotlivých mužstiev. Čiaroví rozhodcovia majú žlto-oranžové signalizačné vlajky a štvrtý rozhodca drží ručnú svetelnú tabuľu.