Rudinský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudinský potok
Dĺžka toku 11,6 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku V.
Povodie Kysuca
Prameň Jakubovský vrch, Javorníky
Ústie Neslušanka, Rudina
Hydrologické poradie 4-21-06-110
Číslo recipienta 4-21-06-4618

Rudinský potok je potok na dolných Kysuciach, tečie v západnej časti okresu Kysucké Nové Mesto. Je to najvýznamnejší, pravostranný prítok Neslušanky, má dĺžku 11,6 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Javorníkoch, v podcelku Vysoké Javorníky, na južných svahoch Jakubovského vrchu v nadmorskej výške cca 710 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie sprvu na juh, približne od osady Dobošovci následne viac na juhojuhovýchod. Na hornom toku preteká iba riedko zaľudneným kopaničiarskym územím a priberá niekoľko krátkych prítokov. Na strednom toku vstupuje do intravilánu obce Rudinská, pod obcou priberá svoj najdlhší prítok, pravostranný spod Starej lúky. Na dolnom toku sa stáča na juhovýchod, preteká intravilánom obce Rudina a ústi do Neslušanky.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť kód]

Prítoky[upraviť | upraviť kód]

  • Pravostranné: prítok zo severného svahu Kazíckej Kýčery (910,4 m n. m.), Štefánkov potok, krátky potok tečúci v blízkosti osady Greňovci, prítok prameniaci na východnom svahu Ráztoky (866 m n. m.), dva prítoky prameniace na juhovýchodných svahoch Ráztoky, Čierniková, krátky prítok tečúci severne od osady Tabarovci, prítok spod Starej lúky (716,4 m n. m.), prítok prameniaci východne od vrchu Janušovo (562 m n. m.)
  • Ľavostranné: prítok prameniaci južne od osady Tabačkovci, dva prítoky od osady Urbanovci (jeden vzniká severne, druhý južne od osady), prítok ústiaci pri osade Mihalovci, dva prítoky z južných svahov Žiaru (869,2 m n. m.), prítok prameniaci východne od osady Kopanica

Ústie[upraviť | upraviť kód]

Do Neslušanky sa vlieva na okraji obce Rudina (VJV od jej stredu) v nadmorskej výške približne 342 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť kód]