Rudolf Hrušínský mladší

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rudolf Hrušínský ml.
Narodenie 5. október 1946 (77 rokov)
Praha, Česko
Povolanieherec
DetiRudolf
RodičiaRudolf Hrušínský

Rudolf Hrušínský mladší (* 5. október 1946, Praha) je český herec, syn herca Rudolfa Hrušínského staršieho, starší brat herca Jana Hrušínskeho a otec Rudolfa Hrušínského najmladšieho.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení školskej dochádzky študoval na Pražskom konzervatóriu hru na akordeón a klavír, v pomaturitnom ročníku prešiel na DAMU, ktorú absolvoval v roku 1974.[1] Potom vystupoval v pražskom divadielku Ateliér,[1]od roku 1978[2] dvadsať sezón v Činohernom klube.[1] V súčasnosti hrá predovšetkým v Divadle Bez zábradlí,[3] patrí k úspešným filmovým i televíznym hercom, spolupracuje s rozhlasom a dabingom.

Objavil sa o i. vo filmoch Signum laudis, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný, Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková, Dobří holubi se vracejí, Obecná škola, Černí baroni, Akumulátor 1, Knoflíkáři, Obsluhoval jsem anglického krále.

Vo filmoch Byl jednou jeden polda hral patológa Slavíčka.

Zahral si v seriáloch Cirkus Humberto, Dobrodružství kriminalistikyy, Zdivočelá země, Hospoda a Duch český. Od roku 2005 hrá postavu domovníka Vlastimila Peška v seriáli TV Nova Ulice.

Je, rovnako tak ako bol aj jeho otec, vášnivý rybár.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Český film : herci a herečky I, s. 450.
  2. Český biografický slovník XX. století I, s. 526.
  3. Rudolf Hrušínský [online]. Divadlo Bez zábradlí, [cit. 2014-08-28]. Dostupné online. Archivované 2013-10-19 z originálu. (česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]