Preskočiť na obsah

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
Základné informácie
Autor/VývojárGSC Game World
DistribútorbitComposer
NávrhGSC Game World
SériaS.T.A.L.K.E.R.
EngineX-Ray v1.6
Posledná plná verzia1.6.02
Dátum vydania2009/2010
ŽánerFPS s otvoreným svetom
MódSingleplayer, Multiplayer
PlatformaMicrosoft Windows
MédiumDVD
Ďalšie odkazy
Web stránka hrycop.stalker-game.com

Pozri aj Videoherný portál

Stalker: Call of Pripyat je samostatne fungujúce pokračovanie (tzn. nie je potrebná pôvodná hra) k prvému dielu počítačovej hry S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. Jedná sa o strieľačku z pohľadu prvej osoby ukrajinského štúdia GSC Game World. Call of Pripyat beží opäť na vylepšenom X-Ray engine a vylepšenom A-life systéme. Oproti predchodcom sa hra odohráva na úplne nových oblastiach, ktoré sú výrazne rozľahlejšie, čo sa prejavuje vyššou hardvérovou náročnosťou (najmä na veľkosť operačnej pamäte). Tvorcovia implementovali do hry 70 vedľajších úloh.

Technické veci[upraviť | upraviť zdroj]

X-Ray 1.6 Engine[upraviť | upraviť zdroj]

Hra beží na vylepšenom X-ray engine, ktorý nanovo podporuje DirectX 11. Call of Pripyat (platí aj pre predchádzajúce tituly) je však schopný využívať iba 2 jadra CPU.

Pohľad na hru[upraviť | upraviť zdroj]

Oblasti[upraviť | upraviť zdroj]

Stalker: Call of Pripyat obsahuje 3 hlavné oblasti - Zaton (močiar), Jupiter (továreň Jupiter a stanicu Yanov) a Pripyat (východná časť mesta Pripjať). Medzi týmito 3 mapami možno ľubovoľne prechádzať (na rozdiel od predchádzajúcich titulov je to riešené pomocou navigátorov, ktorí vás za určitú sumu prevedú na inú mapu). Ďalej obsahuje 2 menšie samostatné oblasti - podzemný priechod z Jupitera do Pripyati a podzemné laboratórium X8, do ktorých hráča zavedie príbeh.

Frakcie[upraviť | upraviť zdroj]

V hre je niekoľko základných frakcií: stalkeri, banditi, Sloboda, Povinnosť, Monolit, Armáda, vedci, žoldnieri.

V Zatone sú Stalkeri, ktorí sú vo vojne s Banditami; spoločne obývajú vrak lode Skadovsk. V okolí továrne Jupiter bojujú Stalkeri vs. Banditi a Povinnosť vs. Sloboda; títo sídlia v staničnej budove Yanov. Tá je neutrálnym územím podobne ako Skadovsk v Zatone. V Pripjati sa potom nachádza Armáda, ktorá je v konflikte s členmi monolitu. Hráč je na strane nezávislých Stalkerov a Armády, nemôže sa pridať k Povinnosti alebo Slobode, v tomto dieli možno iba pomôcť vybranej frakcií.

Mutanti[upraviť | upraviť zdroj]

V jednotlivých oblastiach možno okrem nepriateľských jednotiek naraziť aj na večne hladných mutantov. Tí majú najrôznejšie podoby od malých potkanov (Tarbíci), cez relatívne neškodné Flaks až po ozajstných zabijakov ako je napr. Chiméra.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Hra začína v čase po predchádzajúcich dieloch - v auguste 2012. V úvode hry sa hráč dozvie, že ukrajinská armáda do Zóny poslala niekoľko vrtuľníkov, ktoré sa všetky za záhadných okolností zrútili. Hráč hrá postavu majora Degtareva a je vyslaný zistiť, čo sa stalo s vrtuľníkmi a preskúmať evakuačné miesta s cieľom nájsť tých, ktorí prípadne prežili. Hráč začína v lokácii Zaton, kde sa spriatelí so Stalkermi.

Freeplay[upraviť | upraviť zdroj]

Po splnení poslednej misie sa hráč môže rozhodnúť či nasadne do evakuačného vrtuľníka alebo po výzve na odchod zvolí odpoveď Nie a hra pokračuje v tzv. Freeplay móde ďalej. Hráč potom má možnosť splniť niektoré vedľajšie misie, ktoré ešte nedokončil, získať niektoré ocenenia alebo sa len voľne túlať Zónou. Hru môže kedykoľvek ukončiť u ľubovoľného sprievodcu zvolením možnosti "Chcem opustiť zónu."

Konce[upraviť | upraviť zdroj]

Ku koncu hry sa dá dostať mnohými spôsobmi a záverov (koncov) hry je veľa. Záleží napríklad na tom, či sa hráč pridá k Slobode či Povinnosti, či pomôže banditom alebo Fúzačovi (barman zo Skadovska), či nájde Oázu, atď...

Artefakty[upraviť | upraviť zdroj]

Vo všetkých 3 hlavných oblastiach sa vyskytujú tzv. anomálie, čo sú miesta s priemerom cca 10-25 metrov, kde sa formujú artefakty. Tie možno pomocou detektorov nájsť a zobrať. Tieto artefakty môže hráč predať obchodníkovi alebo si ich nechať a využívať ich. Existujú 4 základné druhy anomálií: žiarové, chemické, elektrické a gravitačné. V hre sú 4 typy detektorov: Základný detektor Echo (ukazuje len vzdialenosť), pokročilý detektor Medveď (ukazuje smer), profesionálny detektor Veles (ukazuje presnú polohu artefaktu) a detektor Svarog (vylepšený Veles, ktorý navyše ukazuje anomálne častice).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat na českej Wikipédii.