Preskočiť na obsah

Sacherova torta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sacher torta Hotela Sacher, Viedeň
Sacher-Shop, Viedeň

Sacherova torta alebo sacher je druh čokoládovej torty s marhuľovou marmeládou a čokoládovou polevou.

Túto koláčovú zmes s čokoládou vytvoril v roku 1832 vtedy šestnásťročný Franz Sacher v druhom učňovskom ročníku na dvore kniežaťa Metternicha. Metternich vydal príkaz šéfkuchárovi, aby pripravil niečo špeciálne pre výnimočných hostí. Šéfkuchár bol však práve chorý, a tak sa rozkaz dostal až k Franzovi Sacherovi a ten si vymyslel túto tortu. Až jeho syn vylepšil túto znamenitú pochúťku čokoládovou polevou a marhuľovou marmeládou počas svojich učňovských rokov u cisárskeho a kráľovského dvorného cukrára Demela. Odvtedy je táto torta jedna z najznámejších kulinárskych špecialít Viedne. V roku 1876 vystúpil Eduard Sacher aj ako zakladateľ reštaurácie a Hotela Sacher.

Označenie Originálna Sacherova torta (Original Sacher-Torte) bolo registrované viedenským Hotelom Sacher ako firemné označenie, receptúra torty je držaná v tajnosti.

Do roku 1965 pretrvávala dlhoročná hádka o toto meno s cisárskym a kráľovským cukrárom Demelom, pretože už od jej vynájdenia existovala jedna „Original Sacher-Torte“. Medzičasom sa Demelova torta volá Demel’s Sachertorte (Demelova Sacherova torta) a zhotovuje sa stále ručne. Navonok sa odlišuje od Original Sacher-Torte tým, že sa vrstva marmelády nachádza v strede torty a nie pod čokoládovou polevou.

Predchodcovia Sacher torty sa našli už omnoho skôr, asi v roku 1718 sa objavila kuchárska kniha Conarda Haggera alebo v kuchárskej knihe Gartler-Hickmanna z roku 1749. Odkedy Katharina Prato v „Die Süddeutsche Küche“ (Juhonemecká kuchyňa) predstavila Chocolade-Torte à la Sacher, zostali čokoládová poleva, marhuľová marmeláda a Sacher spolu neoddeliteľne spojené.

Môžeme nájsť početné napodobeniny originálnej receptúry. Pri príležitosti kultúrnej akcie Graz – hlavné mesto kultúry 2003 bola vytvorená Sacher Masoch-Torte, ktorá predstavuje variáciu Sacher torty, pomenovaná po Leopoldovi von Sacher-Masoch. Obsahuje ríbezľovú marmeládu a marcipán.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]