Leopold von Sacher-Masoch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leopold von Sacher-Masoch
rakúsky spisovateľ
rakúsky spisovateľ
Osobné informácie
Narodenie27. január 1836
 Ľvov, Ukrajina
Úmrtie9. marec 1895 (59 rokov)
 Lindheim, Nemecko
PodpisLeopold von Sacher-Masoch, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Leopold von Sacher-Masoch
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na CommonsLeopold von Sacher-Masoch
(multimediálne súbory na commons)

Leopold von Sacher-Masoch (* 27. január 1836, Ľvov – † 9. marec 1895, Lindheim) bol rakúsky spisovateľ známy najmä svojím románom Venuša v kožuchu. Od jeho mena je odvodené slovo masochizmus.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Krátky román Venuša v kožuchu rozpráva milostný príbeh Serverina von Kusiemského a Wandy von Dunajevovej. Autor v ňom opisuje pocity a fantázie muža, ktorý túži byť bitý a ponižovaný, najlepšie dominantnou ženou v kožuchu. To, čo autor opísal v knihe, prežil aj v skutočnosti, so svojimi milenkami a manželkami.

Napr. dňa 8. decembra 1869 uzavrel zmluvu so svojou milenkou barónkou Fanny Pistorovou, ktorou sa stal na obdobie šiestich mesiacov jej otrokom, s podmienkou, že barónka bude nosiť kožuch čo najčastejšie, najmä keď bude mať drsnú náladu. Sacher-Masoch prijal rolu barónkinho otroka, spolu odcestovali vlakom do Talianska, kde ich nikto nepoznal. Barónka cestovala prvou triedou, zatiaľ čo Sacher-Masoch treťou triedou, tak ako to autor opisuje vo svojom románe.

Sachera-Masocha fascinovali katolícki mučeníci. Bol filosemita a feminista.

V neskoršom veku sa prehlbovali jeho psychické problémy, bol dezorientovaný a mal halucinácie. Nakoniec ho jeho rodina umiestnila v blázinci a vyhlásila ho za mŕtveho. Zomrel tam, ale až o desať rokov neskôr. zdroj?

Pojem masochizmus zaviedol rakúsky psychiater Richard von Krafft-Ebing vo svojom diele Psychopathia Sexualis, ktoré vydal v roku 1886.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Úplný text románu Venuša v kožuchu (po anglicky)