Sadako Sasakiová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sadako Sasaki
japonská obeť atómovej bomby
Sadako Sasakiová
Narodenie7. január 1943
Hirošima, Japonsko
Úmrtie25. október 1955 (12 rokov)
Hirošima, Japonsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Sadako Sasakiová
Japonskí školáci dávajú papierové žeriavy na pamätník Sadako Sasakiovej.

Sadako Sasakiová (jap. 佐々木 禎子 – Sasaki Sadako; * 7. január 1943, Hirošima, Japonsko – † 25. október 1955, tamže) bolo japonské dievčatko, ktoré žilo v Hirošime a vo veku 2 rokov po zásahu mesta jadrovou bombou bola vážne ožiarená. Prežila ďalších desať rokov a stala sa jednou z najznámejších hibakuša – japonský výraz, ktorý znamená „osoba zasiahnutá bombou“. Zomrela ako 12-ročná 25. októbra 1955 v nemocnici Červeného kríža v Hirošime v dôsledku leukémie spôsobenej ožiarením. Spomína si na ňu predovšetkým pre príbeh o viac ako tisícke origami žeriavov, ktoré poskladala pred svojou smrťou.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Malo dva roky, keď bola 6. augusta 1945 zvrhnutá atómová bomba na Hirošimu. Bombardovanie prežilo bez viditeľného zranenia a vyrástlo z nej silné a zdravé dievčatko.

Ako 11 ročná (9 rokov po zvrhnutí atómovej bomby) dostala náhle závrate. Diagnóza znela leukémia, ochorenie spôsobené výbuchom atómovej bomby. Sadako hospitalizovali vo februári nasledujúceho roku.

Najlepšia priateľka vyrozprávala Sadako starú japonskú legendu, v ktorej sa hovorí, že každému, kto zloží tisíc origami papierových žeriavov, sa splní jedno želanie. Skladanie žeriavov – origami patrí k prastarej japonskej tradícii, v súčasnosti sú však papierové žeriavy predovšetkým neodmysliteľným symbolom mieru.

Sadako si želala, aby sa uzdravila. Posledných 14 mesiacov svojho života strávila v nemocnici a za ten čas zložila viac ako 1 300 papierových žeriavov.

(Iná verzia tohoto príbehu hovorí, že sa jej podarilo zložiť iba 644 papierových žeriavov a tak priatelia pre ňu zložili ostatné, aby ich mala vysnených 1 000). Zomrela vo veku 12 rokov.

Po smrti sa priatelia a spolužiaci Sadako inšpirovali jej odvahou a vytrvalosťou a vydali knihu, v ktorej publikovali jej listy.

Následne odštartovali hnutie, ktoré sa zasadilo za to aby bol jej a všetkým deťom, ktoré zabila atómová bomba v Hirošime postavený pamätník. Postavili ho z darov, ktorými prispeli ľudia z celého Japonska.

5. mája 1958 bola v Parku Mieru v Hirošime odhalená socha Sadako, ktorá drží v rukách zlatého žeriava. Pamätník je vysoký deväť metrov, nazýva sa tiež Veža tisícich žeriavov. V súčasnosti je okolo neho v sklených vitrínach zavesených približne 10 miliónov papierových žeriavov, ktoré sem návštevníci denne prinášajú.

Sadako sa stala známym symbolom dôsledkov použitia jadrových zbraní. Niekedy je označovaná ako „japonská Anna Franková“. Sadako má tiež pomník v Parku mieru v Seattle v USA.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]