Salk Institute for Biological Studies

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salk Institute, La Jolla, Kalifornia USA, pohľad na monumentálne vstupné schodisko s kaskádami

Salk Institute for Biological Studies je nezávislá a nezisková organizácia pracujúca na vedeckých výskumoch v laboratóriach situovaných v kalifornskom mestečku La Jolla. Ich základy položil Dr. Jonas Salk v roku 1960.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Základné údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Budova laboratórií[upraviť | upraviť zdroj]

Stavba týchto laboratórií bola navrhnutá Louisom Kahnom v rokoch 19591965. Budova v brutalistickom štýle neskorej moderny je komponovaná na základe kontrastov troch elementov – prírody, vody a oblohy. Budova sa skladá s dvoch pozdĺžnych hmôt komponovaných okolo dlhého holého nádvoria. Samotné hmoty sú prevádzkovo rozdelené nielen v interiéri ale aj architektonickým výrazom, čím dosiahol architekt zreteľné oddelenie servisných priestorov od ústredného objemu laboratórií.

Materiál a kompozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Materiál budovy je holý betón, ktorý sa vyskytuje v zmenenej forme na celom obvodovom plášti budovy, doplnený dreveným obkladom okolo otvorov, ako aj na úplne prázdnom nádvorí. Nádvorie je osovo rozdelené umelým kanálom ústiacim do pravouhlého jazierka na jeho konci. To ústi do kaskád, okolo ktorých je komponované nástupné schodisko do areálu.

Budova je striktne osovo komponovaná a svojou strohosťou pracuje s piatou fasádou, oblohou, ktorá v kontraste s bledým betónom pôsobí veľmi impozantne a budova dostáva iný rozmer. Vystihuje to aj rozhovor architekta Kahna s doktorom Salkom, ktorý na otázku aké kvetiny majú byť na nádvorí inštitútu odpovedal:

"Do toho priestoru by som nedal žiadny strom, ani steblo trávy. Ten by mal zostať kamenným námestím a nie záhradou. Pokiaľ to z neho spravíte vydláždený priestor zíkate fasádu – a tou bude obloha."

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zameranie inštitútu Dr. Salka[upraviť | upraviť zdroj]

Stavba pozostáva z 56 laboratórí rozdelených na tri oblasti: Neurologické výskumy, biologické a molekulárne. Oblasti výskumu zahrňujú mimo iného aj rakovinu, AIDS, cukrovku a iné populačné choroby.

Zdroje a linky[upraviť | upraviť zdroj]

Iné stránky[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]