Samuel Adams

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Samuel Adams
Samuel Adams
americký politik, spisovateľ a politický filozof

Narodenie 27. september 1722
Boston, Massachusetts
Úmrtie 2. október 1803 (81 rokov)
Boston, Massachusetts
Podpis Samuel Adams, podpis

Samuel Adams (* 27. september 1722, Boston, Massachusetts – † 2. október 1803, Boston, Massachusetts) bol americký politik, spisovateľ a politický filozof. Patril k popredným bojovníkom za nezávislosť amerických kolónií od britskej nadvlády.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1740 vyštudoval Harvard, pracoval vo verejných službách ako kontrolór komínov, vyberač daní či moderátor stretnutí mestskej rady. Hoci v podnikaní sa mu nikdy nedarilo, bol prefíkaným a schopným politikom, ktorého poľom pôsobnosti sa stali stretnutia mestskej rady v Novom Anglicku.

Platenie dane britskej vláde znamenalo pre nespokojencov prijatie faktu, že parlament má právo vládnuť nad kolóniami. Obávali sa, že kedykoľvek v budúcnosti sa princíp parlamentnej vlády môže zneužiť a znamenať zrušenie všetkých koloniálnych slobôd. Adamsovým cieľom bolo zbaviť ľudí strachu pred spoločenskými a politickými vodcami, prebudiť v nich vedomie vlastnej sily a dôležitosti a takto ich vyburcovať k činu. Preto uverejňoval články v novinách a rečnil na stretnutiach mestskej rady, kde podnecoval na prijímanie rezolúcií, ktoré by apelovali na demokratické cítenie kolonistov.

V roku 1772 bostonská mestská rada na jeho podnet vytvorila korešpondenčný výbor, ktorý mal zaznamenávať práva a sťažnosti kolonistov. Výbor sa postavil proti rozhodnutiu Británie vyplácať platy sudcom z daňových príjmov; obával sa, že ak príjmy sudcov nebudú závisieť od zákonodarných orgánov, nebudú sa im už viac musieť zodpovedať, čo povedie "k despotickej forme vlády". Výbor sa v tejto veci spojil s ďalšími mestami a žiadal ich, aby skoncipovali odpovede. Korešpondenčné výbory vznikli doslova vo všetkých kolóniách a vytvorili základňu účinných revolučných organizácii.

Adams sa stal vodcom tajnej organizácie Synovia slobody a po udalostiach, ktoré vyvrcholili tzv. Bostonským čajovým večierkom hovorcom mesta. Bol autorom Deklarácie práv kolónií a jedným zo signatárov Deklarácie nezávislosti Spojených štátov. V období 1793-1797 zastával funkciu guvernéra štátu Massachusetts.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana (A-Belk). I. vyd. Banská Bystrica : Veda, vydavateľstvo SAV a Stredoslovenské vydavateľstvo, a. s., 1999. 1. z 12 zv. (696 s.) ISBN 80-224-0554-X. číslo publikácie 3259. Kapitola A, s. 46.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora:

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Cincotta, Howard, ed. An Outline of American History, United States Information Agency (USIA), 1994. Táto príručka je publikáciou vlády USA, preto je voľne prístupná na verejnej doméne v Spojených štátoch amerických (pozri 17 U.S.C. 105). Dostupné online.