Preskočiť na obsah

Samuel Adams

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Samuel Adams
americký politik, spisovateľ a politický filozof
americký politik, spisovateľ a politický filozof
Narodenie16. september 1722
Boston, Massachusetts
Úmrtie2. október 1803 (81 rokov)
Boston, Massachusetts
PodpisSamuel Adams, podpis
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Samuel Adams
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Samuel Adams

Samuel Adams (* 16. september 1722, Boston, Massachusetts – † 2. október 1803, Boston, Massachusetts) bol americký politik, spisovateľ a politický filozof. Patril k popredným bojovníkom za nezávislosť amerických kolónií od britskej nadvlády.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1740 vyštudoval Harvard, pracoval vo verejných službách ako kontrolór komínov, vyberač daní či moderátor stretnutí mestskej rady. Hoci v podnikaní sa mu nikdy nedarilo, bol prefíkaným a schopným politikom, ktorého poľom pôsobnosti sa stali stretnutia mestskej rady v Novom Anglicku.

Platenie dane britskej vláde znamenalo pre nespokojencov prijatie faktu, že parlament má právo vládnuť nad kolóniami. Obávali sa, že kedykoľvek v budúcnosti sa princíp parlamentnej vlády môže zneužiť a znamenať zrušenie všetkých koloniálnych slobôd. Adamsovým cieľom bolo zbaviť ľudí strachu pred spoločenskými a politickými vodcami, prebudiť v nich vedomie vlastnej sily a dôležitosti a takto ich vyburcovať k činu. Preto uverejňoval články v novinách a rečnil na stretnutiach mestskej rady, kde podnecoval na prijímanie rezolúcií, ktoré by apelovali na demokratické cítenie kolonistov.

V roku 1772 bostonská mestská rada na jeho podnet vytvorila korešpondenčný výbor, ktorý mal zaznamenávať práva a sťažnosti kolonistov. Výbor sa postavil proti rozhodnutiu Veľkej Británie vyplácať platy sudcom z daňových príjmov; obával sa, že ak príjmy sudcov nebudú závisieť od zákonodarných orgánov, nebudú sa im už viac musieť zodpovedať, čo povedie "k despotickej forme vlády". Výbor sa v tejto veci spojil s ďalšími mestami a žiadal ich, aby skoncipovali odpovede. Korešpondenčné výbory vznikli doslova vo všetkých kolóniách a vytvorili základňu účinných revolučných organizácii.

Adams sa stal vodcom tajnej organizácie Synovia slobody a po udalostiach, ktoré vyvrcholili tzv. Bostonským čajovým večierkom hovorcom mesta. Bol autorom Deklarácie práv kolónií a jedným zo signatárov Deklarácie nezávislosti Spojených štátov. V období 1793-1797 zastával funkciu guvernéra štátu Massachusetts.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Adams, Samuel. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 46.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Samuel Adams

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora:

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Cincotta, Howard, ed. An Outline of American History, United States Information Agency (USIA), 1994. Táto príručka je publikáciou vlády USA, preto je voľne prístupná na verejnej doméne v Spojených štátoch amerických (pozri 17 U.S.C. 105). Dostupné online.