Preskočiť na obsah

Securitate

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Securitate (po rumunsky Bezpečnosť), úplný názov Departamentul Securităţii Statului (po rumunsky Úrad pre štátnu bezpečnosť) bola rumunská tajná služba v období socializmu. Plnila úlohu špionáže a kontrarozviedky. V pomere k počtu obyvateľov Rumunska bola jednou z najvačších tajných služieb Varšavskej zmluvy.

Zriadená bola rozkazom 221/30 30. augusta 1948 aj s pomocou KGB. Jej účelom bola „ochrana demokratických vymožeností a zaistenie bezpečnosti ľudovej republiky proti vonkajšiemu aj vnútornému nepriateľovi“ Fakticky existovala už od roku 1944 keď Červená armáda vstúpila na územie Rumunska a komunisti postupne začali infiltrovať rumunské ministerstvo vnútra.

Prvým riaditeľom sa stal generál Gheorghe Pintilie, ale skutočná moc bola v rukách dvoch sovietskych generálov Alexandra Nikoľského a Vladimira Mazuru. Pôvodný počet príslušníkov Securitate bol približne 4600 osôb.

V roku 1951 sa počet príslušníkov späťnásobil, súčasne s eskaláciou triednych bojov v Rumunsku. Na podnet Komunistickej strany Rumunska Securitate začala odstraňovať protivníkov režimu. Zriaďovala pre nich väzenské tábory, kde boli zväčša popravení. Roku 1964 vláda vyhlásila všeobecnú amnestiu a približne 10 000 ľudí bolo prepustených z týchto táborov. Po tejto amnestii začala Securitate vo veľkom využívať občanov Rumunska ako informátorov. Posledným hlavným veliteľom Securitate bol jej dlhoročný vodca a jeden z najbližších spolupracovníkov Nicolae Ceusesca generál Iulian Vlad. Ten bol za to po rumunskej revolúcii aj 3 roky vo vykone trestu.

V 80. rokoch začala Securitate masívnu kampaň potlačovania nepokojov v krajine. Napokon v roku 1989 s pádom režimu Nicolaea Ceausesca zanikla aj Securitate.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Securitate