Settopbox

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Set-top box)
DVB-Receiver

Settopbox alebo set-top box (angl. set-top box), skr. STB, je elektronické zariadenie, ktoré sa pripája ku komunikačnému kanálu (napríklad ISDN, DSL alebo optickej linke, televíznemu vedeniu a pod.) a vytvára výstup spracovateľný v zobrazovacej jednotke televízneho prijímača. V súčasnosti sa najčastejšie vyskytujú digitálne settopboxy, čo sú settopboxy slúžiace najmä ako číslicový (digitálny) dekodér premieňajúci digitálny televízny signál na analógový.

Výstupom digitálneho settopboxu je modulovaný televízny signál (ktorý vedia spracovať aj staršie televízne prijímače) pripájaný do anténneho vstupu televízora. Niektoré typy sú vybavené výstupom VIDEO, S-Video, HDMI a pod. Súčasťou STB je aj tuner a teda aj kanálový volič, preto sa kanály (programy) prepínajú priamo na ňom. Dokonalejšie STB sú vybavené aj možnosťou spracovať pridané digitálne dáta napr. televízny program, popis práve vysielaného programu, viackanálový zvuk, možnosť nahrávať programy na pevný disk, majú viacero tunerov a pod.

STB sa rozlišujú podľa typu signálu, ktorý sú schopné spracovať napr. pre pozemné digitálne vysielanie (DVB-T), káblové vysielanie (DVB-C), satelitné vysielanie (DVB-S, DVB-S2), internetové (IPTV) cez Ethernet, alebo priamo cez ADSL, optické pripojenie a pod.