Sever proti Juhu (kniha)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sever proti Juhu
Nord contre Sud
'North Against South' by Léon Benett 86.jpg
Pôvodná ilustrácia Léona Benetta

Autor Jules Verne
Pôvodný jazyk francúzsky
Krajina vydania Francúzsko
Nakladateľstvo originálneho vydania Pierre-Jules Hetzel
Dátum 1. vydania originálu 1887
Ilustrátor originálneho vydania Léon Benett
Literárny žáner dobrodružný román
Slovenské vydania knihy

Sever proti Juhu (1887, Nord contre Sud) je dobrodružný román francúzskeho spisovateľa Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires).

Obsah románu[upraviť | upraviť zdroj]

Dej knihy nás zavedie do Spojených štátov amerických v čase občianskej vojny v rokoch 1861-1865. Hlavnou postavou príbehu je floridský farmár James Burbank, vlastniaci v blízkosti Jacksonville prosperujúcu plantáž Camdless Bay. Pre svoje protiotrokárske zmýšľanie je Burbank tŕňom v oku svojmu otrokárskemu okoliu. Jeho protivníkom je najmä zloduch Texar, ktorý býva pravidelne podozrivý z účasti na rôznych zločinoch, ale vždy preukáže neotrasiteľné alibi.

Po vypuknutí občianskej vojny dá Burbank svojim černochom slobodu. Texar, ktorý sa stane jedným z prominentných mužov v Jacksonville, Burbanka tak nenávidí, že podnieti prepadnutie a zničenie jeho plantáže. Pritom Texar unesie Burbankovu dcéru. V ten istý čas je však Texar videný na inom, od Burbankovej plantáže vzdialenom mieste, takže mu opäť nemožno nič dokázať. Po mnohých zápletkách, odohrávajúcich sa vo floridských močiaroch, je Burbankova dcéra oslobodená a záhada Texarových nevysvetliteľných alibi rozriešená. Texar má brata, ktorý je mu na nerozoznanie podobný. Tak môže byť Texar videný súčasne na dvoch rôznych miestach. Obaja zločinci, Texar a jeho brat, sú chytení a zastrelení.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sever proti Jihu (Verne) na českej Wikipédii.