Shakespears Sister

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Shakespears Sister
Základné informácie
Pôvod Londýn, Spojené kráľovstvo
Žáner(-re) Synthpop, Rock, Pop
Pôsobenie 1988-1996; 2009 – súčasnosť
Členovia skupiny:
Siobhan Fahey
Bývalí členovia
Marcella Detroit

Shakespears Sister (pôvodne Shakespear's Sister) je pop-rocková skupina pôsobiaca od roku 1988 v Spojenom kráľovstve. Ide o ženské spevácke duo, ktoré založila írska speváčka a gitaristka Siobhan Fahey tiež známa ako niekdajšia členka dievčenskej skupiny Bananarama. Neskôr sa k nej pridala americká rodáčka Marcella Detroit (rod. Marcella Levy). V roku 1989 sa zo skupiny stalo duo. Vrchol kariéry nastal v roku 1992 po vydaní ich najznámejšieho singlu „Stay“ z ich druhého albumu Hormonally Yours.

Zrod[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1988 Siobhan Fahey s úmyslom založiť vlastnú kapelu opustila skupinu Bananarama. Názov Shakespears Sister si zvolila podľa rovnomennej skladby od The Smiths a zmienky „keby mal Shakespeare sestru“ v novele A Room of One's Own od spisovateľky Virginie Woolfovej.

Spočiatku Shakespears Sister bola len samotná Fahey. Spolupráca Fahey a Detroit sa uskutočnila na základe ich zoznámenia producentom Richardom Feldmanom. Prvý album dostal názov Sacred Heart, na ktorom Marcella mala využiť svoje skladateľské schopnosti. Singel „Beark My Heart/Heroine“ nebol veľmi úspešný, avšak singel „You're History“ sa dostal do UK Top 10 a dostal skupinu do povedomia verejnosti. Ďalej nasledovali single „Run Silent“ a „Dirty Mind“.

Vrchol kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Shakespears Sister už ako populárna skupina začala pracovať na svojom druhom albume Hormonally Yours. Ako prvý vyšiel singel „Goodbye Cruel World“ v októbri 1991. Nárast popularity skupiny a zároveň začiatok ich rozpadu nastal v polovici januára 1992, keď vyšiel singel „Stay“. V ňom väčšinu vokálov prevzala Marcella Detroit. Singel sa tak stal raz a navždy top skladbou Shakespears Sister. K úspechu prispel aj klip spod réžie Sophie Muller. Skladba sa na prvom mieste v britskej hitparáde udržala celých 8 týždňov, čím svoje autorky zapísala do Geuinessovej knihy rekordov ako najúspešnejšie ženské rockové duo. Ako Detroit neskôr zistila, Fahey s touto skladbou nebola spokojná, pretože „nereprezentovala hlavnú tvorbu skupiny“. V máji nasledovala skladba „I Don't Care“, po nej v novembri „Hello (Turn Your Radio On)“ a v marci 1993 „My 16th Apology“.

Rozpad[upraviť | upraviť zdroj]

Zlom nastal už pri vydávaní „Stay“, kedy sa začali objavovať prvé nezhody. Fahey dokonca obvinila Detroit z úmyslu prevziať jej kapelu. Marcella to pripisovala k pribúdajúcemu stresu, záťaži a problémom v súkromí, ktoré Siobhan nezvládala a niekoľkokrát sa Marcelle za jej výstupy aj ospravedlňovala. Ich posledné spoločné vystúpenie sa konalo 6. decembra 1992 práve odspievaním skladby „Stay“.

Potom v prvých mesiacoch roku 1993 sa Detroit spolu s manželom Siobhan Davom Stewartom a Siobhaniným vtedajším vydavateľom z EMI Music zúčastnila na odovzdávaní cien Ivor Novello Awards. Album Hormonally Yours bol nominovaný a zároveň aj vyhral. Pri prevzatí ceny vydavateľ čítal list v mene Siobhan, kde bol Marcelle nepriamo oznámený vyhadzov. Od toho roku sa Fahey a Detroit už nestretli.

Siobhan Fahey ako Shakespears Sister vystupovala sama do roku 1996, kedy projekt ukončila. Vtedy bol jej posledným singlom „I Can Drive“ z tretieho albumu #3, ktorý už však nevyšiel.

1996 - 2009[upraviť | upraviť zdroj]

V období medzi 1996 a 2009 nastala pre Siobhan odmlka. V roku 2002 dala na seba upozorniť prvým sólovým singlom „Bitter Pill“, ktorý možno nájsť s kompletnými originálnymi hudobnými podkladmi a textom na albume dievčenskej skupiny Pussycat Dolls Hot Stuff (I Want You Back). V roku 2004 sa jej podarilo vydať album #3 a v tom istom roku bol vydaný aj oficiálny The Best of Shakespears Sister spolu s DVD a všetkými klipmi. V decembri 2005 Warner Music Group publikovalo aj zbierku menej známych verzií a remixov hitov Shakespears Sister pod názvom Long Live The Queens.

Marcella už počas Hormonally Yours pracovala na svojom sólo albume Jewel, ktorý po jej odchode zo skupiny vyšiel v roku 1994. Nasledovali albumy Feeler (1996), Dancing Madly Sideaways (2001). Tiež sa podieľala na piesňach prevažne britských autorov, založila vlastnú skupinu Marcy Levy Band a odohrala niekoľko koncertov.

Obnova projektu[upraviť | upraviť zdroj]

Po dlhej odmlke v roku 2009 Siobhan Fahey projekt znovu otvorila a začala pracovať na novom albume Songs From The Red Room. Odohrala tiež pár koncertov a v roku 2011 vydala album Cosmic Dancer. Väčšina albumu neobsahuje nové skladby, ale covery a remaky starších skladieb. Na albume Siobhan pracovala so svojim synom.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]