Shu Qi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Shu Qi
Celé meno林立慧
Narodenie 16. apríl 1976 (47 rokov)
Xindian, Taiwan
Povolanieherečka, modelka
Roky pôsobenia1996 – súčasnosť
ManželStephen Fung (od 2016)
PriateľLeon Lai (1997 - 2004)

Shu Qi (* 16. apríl 1976, Xindian, Taiwan) je taiwanská herečka a modelka. V roku 2014 bola jednou z najlepšie platených herečiek v Číne.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Shu Qi sa narodila v meste Xindian v Taiwane. Ako sedemnásť ročná odcestovala do Hongkongu, aby začala filmovú kariéru.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1996 si zahrala v erotickom filme Viva Erotica, kde za svoj herecký výkon získala ocenenie Hong Kong Film Awards. V roku 1999 sa objavila po boku Jackieho Chana, v čínskom filme Inštinkt lovca a o rok neskôr, si zahrala vo filme The Island Tales.

V roku 2002 sa dostala do hollywoodskej produkcie a zahrala si po boku herca Jasona Stathama, vo filme Kuriér. V rovnakom roku hrala aj vo filme Smrtiaci anjeli, kde hrala po boku herečky Vicki Zhao.

Za svoj herecký výkon v historickom filme The Foliage, z roku 2004, získala herecké ocenenie šanghajských kritikov. V roku 2008 bola členkou poroty na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne a o rok neskôr, sedela v porote Filmového festivalu v Cannes.

V roku 2015 hrala v čínskom romantickom filme Najlepšie na koniec.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2016 sa vydala za hongkonského herca a režiséra Stephena Funga. Obaja sa stretli na nakrúcaní romantickej drámy Bishonen v roku 1997 a chodili spolu štyri roky.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Shu Qi na anglickej Wikipédii.