Siamská mačka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Siamská mačka

Siamska mačka
Krajina pôvodu Thajsko
EMS kód SIA
Štandardy (linky) CFA, ACFA, TICA, CCA,
ACF, PREOSSIA,TCCI,FIFe, GCCF
Charakter spoločenská, komunikatívna, "pes medzi mačkami"
Hmotnosť 2,5-5,5 kg
Synonymá
Zoznam mačacích plemien

Siamská mačka alebo kráľovská mačka zo Siamu patrí ku krátkosrstým mačkám a pochádza z Thajska. Plemeno vzniklo pred rokom 1700 z domácich a chrámových mačiek. Hmotnosť má od 2,5 - 5,5 kg. Má hlučnú a energickú povahu.

Stavba tela[upraviť | upraviť zdroj]

Trup siamskej mačky je stredne veľký a pružný na stredne dlhých nohách zadné nohy sú dlhšie ako predné, labky sú malé ale oválne. Chvost je dlhý zužujúci sa bez zálomkov. Hlava je dlhá s rovným ňucháčom. Oči orientálneho tvaru šikmo nasadené. Ušnice predlžujú vonkajšiu líniu tváre. Srsť je veľmi krátka jemná bez podsady s výrazným leskom. Je to v podstate čierna mačka, ktorá má farbu zriedenú albinotickým génom. Práve ten dáva siamským mačkám jedinečný, svetlo sfarbený kožuštek s tmavými znakmi na hlave, labkách a chvoste.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Siamská mačka vznikla asi pred 500 rokmi. Na západ sa dostala koncom 19. storočia. Na Britskej výstave sa objavila v roku 1872. V roku 1989 prišla skupina chovateľov, aby obnovili chov týchto mačiek. Prvou chovateľkou čistokrvných siamských mačiek bola Clinton Lockeová.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]