Sidonie Nádherná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sidonie Nádherná
česká šľachtičná a mecenáška
česká šľachtičná a mecenáška
Narodenie1. december 1885
Vrchotovy Janovice, Česko
Úmrtie30. september 1950 (64 rokov)
Harefield, Spojené kráľovstvo
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Sidonie Nádherná

Barónka Sidonie Nádherná z Borutína (* 1. december 1885, Vrchotovy Janovice – † 30. september 1950, Harefield, Spojené kráľovstvo) bola česká šľachtičná, mecenáška a priateľka umelcov.

Život[upraviť | upraviť kód]

Narodila sa na zámku Vrchotovy Janovice Karolovi Nádhernému a jeho manželke Amélií. Bola najmladšou z ich troch detí.

Vzdelanie získala od súkromných učiteľov. Hovorila česky, nemecky a anglicky, jazdila na koni, hrala na klavíri. Venovala sa literárnemu a výtvarnému umeniu. Mnoho času strávila na cestách temer po celej Európe a navštívila aj severnú Afriku a Blízky východ. Vydatá bola iba krátko. Vzala si knieža Maxa Thuna-Hohensteina, ale po krátkej dobe ho opustila. Zostala bezdetná.

Jej zámok sa stal jedným z najznámejších salónov. Stretávali sa tu najznámejší predstavitelia domácej i zahraničnej kultúry, ako Rainer Maria Rilke a Karl Kraus, Max Švabinský, Karel Čapek, Adolf Loos, Dora Pejačević, knieža Max Lobkowicz a mnohé iné osobnosti politického a kultúrneho života.

S Karlom Krausom udržiavala milenecký vzťah. 20 rokov každoročne navštevoval jej zámok a trávil tam dlhé mesiace. Veľká časť jeho diela vznikla práve tam.

Druhým jej najčastejším hosťom bol Rainer Maria Rilke, s ktorým sa zoznámila na svojich cestách po Európe, v ateliéri Auguste Rodina. Vyvinul sa z toho hlboký (pravdepodobne iba priateľský) vzťah o čom svedčí niekoľko sto zachovaných listov.

2. svetová vojna zničila jej život. Stratila všetkých priateľov a príbuzných, ktorí buď zomreli, alebo emigrovali. Jej zámok zabralo nemecké vojsko a musela žiť v dvoch malých miestnostiach na neďalekom hospodárstve. Po vojne sa situácia opakovala. Zámok zabralo najprv sovietske vojsko a potom československá armáda. V bezvýchodiskovej situácií sa rozhodla pre emigráciu. Odišla iba s jedným kufríkom s pomocou prevádzača cez „zelenú hranicu“. Útočisko našla v Anglicku, kde sa jej ujali známi, no zakrátko zomrela na rakovinu.

25. mája 1999 boli jej pozostatky po prevoze z Anglicka slávnostne uložené do rodinnej hrobky v zámockom parku vo Vrchotových Janoviciach.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Sidonie Nádherná z Borutína a její přátelé : (k 50. výročí úmrtí Sidonie Nádherné) / Robert Sak, Zdeněk Bezecný, Vincenc Streit. ISBN 80-7050-376-9