Preskočiť na obsah

Simpsonovci – 2. séria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Druhá séria Simpsonovcov sa v USA vysielala medzi októbrom 1990 a májom 1991. Obsahuje 22 epizód.

Diely[upraviť | upraviť zdroj]

# Dátum vysielania[pozn. 1] Kód Anglický názov Slovenský názov[pozn. 2]
14 – 201 11. október 7F03 Bart Gets an F Bart dostáva päťku
Po tom, ako Bart pokazí test z dejepisu, hrozí mu prepadnutie, ak nasledujúci test nenapíše lepšie. On však namiesto študovania radšej pozerá televízor a hrá hry. Bart si na pomoc zoženie Martina. V noci, deň pred testom, Bart požiada Boha o jeden deň navyše. Nasledujúce ráno víchrica zapríčiní, že škola je zavretá. Bart teda ide študovať. Na ďalší deň však opäť dostane 5-ku, ale dokáže presvedčiť učiteľku Krabappelovú svojím zmyslom pre dejiny. Nakoniec mu učiteľka dá 4 mínus, známku, na ktorú je Homer taký hrdý, že ju vyvesí na chladničku.
15 – 202 18. október 7F02 Simpson and Delilah Simpson a Dalila
Homer objaví experimentálny prípravok na rast vlasov. Problém je však v tom, že si ho nemôže dovoliť. Tak si ho objedná na účet jadrovej elektrárne. Marge považuje Homera za viacej príťažlivého, dokonca ho pán Burns spozná a povýši ho. Homer si najmä nového asistenta Karla. Homer zapôsobí na Burnsa a získa kľúče do kúpeľne. Smithers začne žiarliť a dozvie sa o Homerovej transakcii. Karla vyhodia a Homer zostane pracovať sám. Bart rozbije fľašku s prípravkom na vlasy a Homer zostáva znova plešatý, Bez vlasov ho nikto v práci neberie vážne a pán Burns ho vráti naspäť na staré miesto.
16 – 203 25. október 7F04 Treehouse of Horror Špeciálny čarodejnícky diel
Dom zlých snov: Rodina sa presťahuje do starého domu, v ktorom však straší. Stavba dokonca rozpráva a posadne Simpsonovcov, aby jeden druhého zabili. Dom potom vybuchne.
Hladní sú prekliati: Rodinu unesú mimozemšťania Kang a Kodos. Lisa si myslí, že ich uniesli, aby ich mohli zjesť, ale oni ich skutočne chceli poslať naspäť na Zem a dobre s nimi zaobchádzať. Mimozemšťanov to raní a pošlú rodinu domov.
Vrana: Lisa číta poviedku Edgara Allana Poea, zatiaľ čo rodina zaujme miesto v posimpsonizovanej verzii tejto poviedky.
17 – 204 1. november 7F01 Two Cars in Every Garage and Three Eyes on Every Fish Dve autá v každej garáži, tri oči na každej rybe
Bart a Lisa chytia počas rybačky pri Springfieldskej jadrovej elektrárni trojokú rybu. Udalosť vyvolá znepokojenie a Washingtonská regulačná komisia vyšle svoj tím, aby to preverila. Tento tím povie pánovi Burnsovi, že ak elektráreň nebude vyčistená, tak ju uzavrú. Celý Springfield je teraz na Burnsa nahnevaný. Burns sa aj napriek takémuto postoju občanov rozhodne, že sa zúčastní volieb na post guvernéra, aby mohol nechať elektráreň otvorenú. Burns vyhlási, že trojoká ryba je len vec prírody. Burns večeria u Simpsonovcov, aby úplne nestratil kontakt s bežnými ľuďmi. Televízia to všetko natáča a Marge pripraví na tanier pánovi Burnsovi trojokú rybu. Burns ochutná a vypľuje kus ožiarenej ryby a tak sa jeho kampaň končí.
18 – 205 8. november 7F05 Dancin' Homer Tancujúci Homer
Homer sa stane miestnou celebritou po tom čo je vymenovaný za maskota Springfieldských Izotopov, mestského bejzbalového tímu. Predchádzala tomu udalosť, keď Homer opitý alkoholom, ktorý mu kúpil pri ňom sediaci pán Burns, začne za stavu nepriaznivého pre Izotopov, tancovať a ohúri dav na štadióne. Tým vlastne podnieti Izotopov k víťazstvu. Homer upúta pozornosť majiteľa tímu Izotopov svojím repertoárom tanečných pohybov. Izotopovia majú s maskotom Homerom víťaznú sériu a Homer čoskoro dostane ponuku od Capital City Capitals, tímu hlavného mesta. Simpsonovci všetko predajú a odsťahujú sa do veľkého mesta. Homer však zistí, že jeho pohyby v hlavnom meste nezaberajú tak ako v Springfielde a s prácou maskota skončí. Homer je rád, že ľudí v Moeovom bare nezaujíma jeho zlyhanie, ale počúvajú jeho dobrodružstvá.
19 – 206 15. november 7F08 Dead Putting Society Golfová spoločnosť
Homer je presvedčený, že Bart je v golfe lepší ako Todd Flanders, no a Ned Flanders si myslí opak. Obaja rodičia zapíšu svojich synov do každoročného golfového turnaja. Keďže sa Homer nestará ako to Bartovi ide s hraním, pomôže mu Lisa, s ktorou trénuje. Aby to bolo zaujímavejšie, uzavrie Homer s Nedom Flandersom stávku. Otec, koho syn prehrá musí tomu druhému pokosiť trávnik v nedeľných šatách svojej manželky. Bart a Todd sú pred poslednou jamkou na tom rovnako a rozhodnú sa, že hru ukončia. Obaja tak vyhrajú pohár a ich otcovia sú nútení pokosiť si navzájom trávniky v šatách.
20 – 207 22. november 7F07 Bart vs. Thanksgiving Bart vs. Vďakyvzdanie
V dome Simpsonovcov sa pripravuje večera na deň vďakyvzdania. Lisa plánuje odhaliť vrchol večera - svoj model všetkých známych žien, ktoré sa zapísali do dejín. Bart sa sťažuje, že je na mieste, kde by mal byť moriak. Tí dvaja sa pobijú a Lisin model zhorí. Lisa beží hore s plačom a Barta pošlú do svojej izby. Bart v presvedčení, že s ním zle zaobchádzajú utečie cez okno z domu. Neskôr mu začne byť zima, a tak nájde úkryt bezdomovcov. Kent Brockmen urobí s Bartom rozhovor a dá ho do správ, kde to celá rodina vidí. Bart by už chcel ísť naspäť domov, no namiesto toho, aby sa rodine ospravedlnil, vylezie na strechu domu. Počuje Lisu plakať a tak ju vytiahne na strechu a ospravedlní sa.
21 – 208 6. december 7F06 Bart the Daredevil Bart Kaskadér
Na kaskadérskej šou je Bart fascinovaný kaskadérskymi kúskami nebojácneho kapitána Lanca Murdocka. Keď sa jeden z jeho trikov nevydarí, musí byť prevezený do nemocnice. Napriek tomu, chce byť aj Bart kaskadérom a pred svojimi priateľmi predvádza svoje kúsky na skateboarde. Zraní sa a je odvezený do nemocnice, kde mu dá doktor Hibbert prednášku o bezpečnosti. Avšak uvidí Lanca Murdocka v nemocnici, ktorý ho povzbudí, aby to nevzdal. S povzbudením od Lanca, Bart plánuje zdolať Springfieldsku Jamu. Bart to každému povie a samozrejme aj Lise, ktorá to povie Homerovi a Marge. Homer sa rozhodne, že jediný spôsob, ako Bartovi ukázať, ako je to veľmi nebezpečné, je urobiť tento kaskadérsky kúsok sám. Bart vie, že by to Homer nedokázal a tak svoj pokus vzdá. Homer však nešťastne stúpi na skateboard a po páde do jamy to nakoniec prežije.
22 – 209 20. december 7F09 Itchy & Scratchy & Marge Itchy & Scratchy & Marge
Po sledovaní rozprávky Itchy & Scratchy plnej násilností, Maggie udrie Homera paličkou do hlavy. Marge si uvedomí, že spravila takú vec, pretože sledovala tento program. Preto pošle list tvorcom seriálu, ktorí sa tomu len vysmievajú a list neprinesie žiaden výsledok. Marge preto protestuje priamo pred budovou, kde sa tento seriál vyrába a čoskoro si získa podporu širokej verejnosti. Marge sa objaví v televízii a požiada rodičov, aby aj oni poslali listy tvorcom Itchyho & Scratchyho. Producenti seriálu sa teda obrátia na Marge, ako by podľa nej mal vyzerať nový Itchy & Scratchy. No tieto zmeny spôsobia, že program sa stane len nudným, nezáživným a jemným. Sledovanosť okamžite klesne na minimum. Medzitým je v múzeu odhalená socha nahého Michelangelovho „Dávida“ a ostatní zástanci jej konania očakávajú, že nejako proti tomu zasiahne. Ale Marge nevidí nič zlé na tejto soche. Zmätená Marge si uvedomí, že sa mýlila, keď protestovala proti slobode prejavu a seriál sa vráti do svojich starých koľají.
23 – 210 10. január 7F10 Bart Gets Hit by a Car Bartova zrážka s autom
Bart sa vozí na skateboarde a zrazu ho zrazí auto, ktoré šoféruje pán Burns. Bart sa dostane do neba a pekla počas svojho bezvedomia. Pán Burns ponúkne 100 dolárov ako odškodné za Bartove zranenia, ale Homer protestuje a obráti sa na nečestného právneho zástupcu Lionela Hutza. Bart musí klamať súdu o svojich zraneniach, lebo mu Homer povedal nech ich zveličí, aby získali finančné vysporiadanie vo výške milión dolárov. Keď si pán Burns uvedomí, že už tento prípad nemôže vyhrať, ponúkne Homerovi sumu 500 000 dolárov. Homer ale nesúhlasí. Marge je posadená na ľavicu svedkov a povie súdu pravdu o celej nehode, čo spôsobí, že Homer upadne do depresie.
24 – 211 24. január 7F11 One Fish, Two Fish, Blowfish, Blue Fish Nie je ryba ako ryba
V čínskej reštaurácii Happy Sumo Seafood, si Homer objedná špecialitu suši. Jedlo však bolo pripravené nesprávne, čo môže mať smrteľné následky. Homer ide do nemocnice, kde mu doktor Hibbert oznámi, že mu zostáva už iba 24 hodín života. Keďže Homerovi už veľa času nezostáva, spíše si zoznam vecí, ktoré spraví, predtým než zomrie. Homer zaspí na stoličke pri počúvaní Biblie na magnetofónovej kazete. Nasledujúce ráno, Marge drží jeho bezvládne telo, ale Homer sa pozviecha a zistí, že je stále nažive a rodina sa teší. Homer sa vráti naspäť k svojmu životu - pred televíziou so slanými čipsami.
25 – 212 31. január 7F12 The Way We Was Takí sme boli
Simpsonovcom sa pokazí televízia a začnú rozprávať deťom príbeh. Ten sa odohráva v roku 1974, v roku, keď sa Marge a Homer prvýkrát stretli. Homer a Marge zostanú obaja po škole a sadnú si vedľa seba. Homer, aby očaril Marge, sa zapíše do debatného krúžku a požiada Marge, aby ho učila francúzštinu, len aby s ňou mohol byť čo najviac. Homer pozve Marge na maturitný ples a Marge pozvanie odmietne a ide s Artiem Ziffom. Lebo zistí, že Homer sa chcel učiť francúzštinu len preto, aby s ňou mohol tráviť viac času. Obaja sa pohádajú, ale Homer si neuvedomuje, čo hádka znamenala. Nakoniec musí ísť na ples sám. Na ceste domov sa Artie snaží Marge zviesť a ona trvá na tom, aby ju vzal domov. Po ceste domov vidí Homera, ako kráča sám po kraji cesty. Keď príde domov, naštartuje auto a vyzdvihne Homera, uvedomujúc si, že len on bol pre ňu vždy ten pravý.
26 – 213 7. február 7F13 Homer vs. Lisa and the 8th Commandment Homer vs. Lisa a ôsme prikázanie
Homer si zaobstará káblovú televíziu načierno práve v čase zaujímavého boxového zápasu. Lisa to však neschvaľuje a bojí sa, že Homer pôjde do pekla za porušenie 8. prikázania. Lisa hľadá radu u reverenda Lovejoya, ktorý jej povie, aby sa jednoducho nedívala na televíziu. Marge sa pripojí k Lise a jej rozhodnutiu nepozerať televízor. V tú noc, kedy sa koná veľký zápas, sa Homer cíti zle za to, že donútil ostatných k tomu, aby zostali vonku. Tak sa k nim pridá, zatiaľ čo jeho priatelia pozerajú u Simpsonovcov zápas. Po zápase Homer kábel odstrihne, čo spôsobí výpadok prúdu v polovici bloku.
27 – 214 14. február 7F15 Principal Charming Okúzlujúci Riaditeľ
Selma sa cíti osamelá a rozhodne sa, že chce manžela. Marge preto povie Homerovi, aby našiel Selme nejakého skvelého manžela. On nakoniec vyberie riaditeľa Skinnera. Skinner príde do domu Simpsonovcov a Homer ho omylom zoznámi s Patty namiesto Selmy. Skinner sa zaľúbi na prvý pohľad a tí dvaja začnú spolu randiť, čim sa stáva Selma ešte zúfalejšia. Keď sa Selma dozvie, že Skinner plánuje Patty požiadať o ruku, začne randiť s posledným mužom, ktorý zostal - Barney. Patty však vidí, ako je Selma citovo zúfalá a odmietne Skinnerovo požiadanie o ruku, aby svoju sestru potešila.
28 – 215 21. február 7F16 Oh Brother, Where Art Thou? Oh Braček, Kde si?
Dedko Abe Simpson utrpí mierny srdcový záchvat a prezradí Homerovi, že má nevlastného brata. Vystopuje svojho brata, ktorý sa volá Herb Powell a býva v Detroite. Navštívia jeho dom, ktorý je v skutočnosti obrovské sídlo. Herb je milionár, vlastniaci obrovskú automobilovú firmu. Herbovi sa Homer zdá ako typický Američan, tak ho nechá navrhnúť auto pre typických ľudí. Homerovo auto je ale totálny prepadák. Herb skrachuje a je nútený vzdať sa všetkého svojho majetku. Bratia sa znova odlúčia.
29 – 216 7. marec 7F14 Bart's Dog Gets an F Bartov pes dostáva päťku
Po niekoľkých demolačných skutkoch Bartovho psa Santa's Little Helper stratia Simpsonovci trpezlivosť, a preto ho pošlú na psiu univerzitu, kde ale tiež nevidieť žiadne zlepšenie. Keď ale pes zožerie Homerov koláčik a zničí ich rodinný gobelín, tak sa Homer rozhodne, že je čas na to, aby dali psa preč. Bart si pre psa vyprosí ešte jednu šancu, ale podmienkou je, že musí zvládnuť skúšku v škole. Pes však stále nepočúva Bartove príkazy, a preto mu Bart povie, že bude musieť opustiť rodinu, ak nebude spolupracovať. Napokon Santa's Little Helper skúšku zvládne a ostáva v rodine.
30 – 217 28. marec 7F17 Old Money Staré peniaze
Grampa Simpson stretne v dome dôchodcov Beatrice Simmonsovú. Po pár dňoch sa tí dvaja do seba zaľúbia. Beatrice však náhle zomiera. Jej posledná vôľa smeruje hovorí, že Grampa zdedí jej majetok v hodnote 100 tisíc dolárov. Beatrice sa mu zjaví ako duch povie mu, aby použil peniaze na pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Nakoniec sa rozhodne, že peniaze by sa mali použiť v domove dôchodcov.
31 – 218 11. apríl 7F18 Brush with Greatness Sila Talentu
Homer sa rozhodne, že je čas na diétu po tom, čo sa zasekne v tobogane. Ide si preto pohľadať do podkrovia činky a všimne si kresbu Ringo Starra, ktorú Marge nakreslila ešte na strednej škole, keď bol Ringo jej idol. Lisa povie Marge, že by sa mala prihlásiť do umeleckej školy, lebo má talent. Marge sa prihlási sa na hodiny výtvarného umenia a namaľuje Homera ako spí v spodkoch na gauči. Učiteľovi sa to veľmi páči a zaradí maľbu do súťaže. Margeina maľba vyhrá súťaž a Marge dostane ponuku od pána Burnsa, namaľovať jeho portrét. Marge chce zobraziť skutočného Burnsa a tak ho namaľuje nahého tak, ako ho videla v kúpeľni. Burns sa cíti hrozne, ale je prinútený ostatnými ľuďmi, ktorí prišli na prezentáciu, uznať obraz za úspešný.
32 – 219 25. apríl 7F19 Lisa's Substitute Lisin zastupujúci učiteľ
Keď Lisina učiteľka slečna Hooverová ochorie na závažnú chorobu, do triedy príde pán Bergstrom ako zastupujúci učiteľ. Lise sa nový učiteľ veľmi zapáči a považuje jeho učebné metódy za veľmi inšpiratívne. Stretne sa s ním v múzeu a cíti sa trápne, keď Homer predvedie svoju hlúposť. Na druhý deň sa však slečna Hooverová objaví opäť v Lisinej triede a ona je sklamaná, pretože pán Bergstrom opustil mesto. Lisa si svoju zlosť vybije na Homerovi a nazve ho paviánom. Homer sa rozhodne správať sa viac ako otec a Lisa sa ospravedlní.
33 – 220 2. máj 7F20 The War of the Simpsons Vojna Simpsonovcov
Simpsonovci usporiadajú párty, ale keď to Homer poriadne preženie s alkoholom, začne vyvádzať. Marge preto zapíše seba aj Homera do víkendovej manželskej poradne, ktorú usporadúva reverend Lovejoy. Homer sa dozvie, že poradňa sa bude konať pri Jazere Sumcov. S nádejou, že chytí legendárneho sumca zvaného generál Sherman si Homer zoberie svoje rybárske náradie. Marge ale zistí, že Homer uprednostnil rybárčenie pred záchranou ich manželstva. Homer sa ide prejsť a uvidí osamotený rybársky prút. Keď ho chytí, prút s ním trhne a prehodí ho do člnka. Marge uvidí Homera a je z toho sklamaná. Homerovi sa podarí uloviť legendárneho sumca, ale Marge mu povie, že ich manželstvo je ohrozené, ak si nejakú rybu váži viac ako ju. Aby dokázal svoju lásku k nej, vypustí rybu späť do jazera a Marge mu odpustí.
34 – 221 9. máj 7F21 Three Men and a Comic Book Traja muži a komiks
Bart objaví vo výklade obchodu, v ktorom je Komiksový chlapík predavačom, prvé vydanie Rádioaktívneho Muža za cenu 100 dolárov. Toľko peňazí nemá, tak si chce privyrobiť u pani Glickovej, Marginej priateľky, tým, že pre ňu robí rôzne čudné veci. Za túto ťažkú prácu však dostane iba smiešnych 50 centov. Bart vezme svojich 35 dolárov do obchodu, aby si komiks kúpil. V obchode narazí na Milhousea a Martina, ktorí si tiež chcú kúpiť ten istý komiks a ak by sa zložili, mali by dosť peňazí na kúpu komiksu. Komiks si teda kúpia spoločne a noc strávia v Bartovom dome na strome. Martin je uprostred noci hore a Bart aj Milhouse sa zobudia, mysliac si, že Martin si chce vziať komiks pre seba. Preto ho zviažu o stoličku. V noci je búrka a Bart sa pobije s Milhouseom, zatiaľ čo vietor spôsobí, že komiks vyletí do vzduchu. Bart zachytí Milhousea za rukáv a drží ho. Ak ho pustí, Milhouse spadne a môže sa zabiť, ale pri ňom je aj komiks. Bart sa rozhodne zachrániť Milhousea, komiks odletí a zasiahne ho blesk, takže sa zničí.
35 – 222 11. júl 7F22 Blood Feud Krvavá pomsta
Pánovi Burnsovi je diagnostikovaná chudokrvnosť a potrebuje darcu so skupinou 0 negatív. Homer dúfa, že by mohol dostať poriadnu odmenu, keby Bart, ktorý má rovnakú krvnú skupinu daroval Burnsovi krv. Pán Burns je živší ako kedykoľvek predtým, a pošle Bartovi len ďakovný list. Homer je nahnevaný, pretože očakával oveľa viac a pošle preto Burnsovi nepríjemný list. Marge ho zastaví, ale je neskoro, pretože Bart už list odoslal. Po prečítaní listu sa Burns na Homera nahnevá a zaviaže sa, že mu zruinuje život. Avšak Smithers odmieta zraniť muža, ktorý zachránil jeho šéfovi život. Pán Burns sa spamätá a kúpi Simpsonovcom sochu Olméckej Indiánskej hlavy. Bartovi sa hlava páči, ale Homer s ním jeho nadšenie nezdieľa.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dátum označuje deň keď bola epizóda po prvýkrát odvysielaná v USA.
  2. Simpsonovci boli na Slovensku vždy vysielaní s českým dabingom, takže slovenský názov je len doslovný preklad českého názvu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]