Preskočiť na obsah

Skate punk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skate punk
Pôvod v štýlochThrashcore – Surf rock – Punk rock – Skate kultúra – Pop punk – Hardcore punk
Kultúrne pozadiestred 80. rokov 20. storočia, Severná Amerika
Typické nástrojeVokály – Gitara – Basgitara – Bubny
Všeobecná popularitav 90. rokoch 20. storočia
Odvodené štýlyAlternatívny rock – Heavy metal – Punk rock

Regionálne scény
Orange County, Los Angeles, Benátky, Santa Cruz, Tampa, New Jersey, Južná a Severná Kalifornia
Iné témy
Hardcorový tanec – Hardcore – Skateboarding – Straight edge – Zoznam kapiel

Skate punk je poddruh punk rocku, pôvodne hardcore punk, ktorý bol veľmi populárny medzi skateboardermi.[1] Väčšina členov skate punkových kapiel boli skateboarderi. Ich texty sa občas zameriavajú, alebo odkazujú na skateboarding. Skate punk je rýchly a má evokovať skateboarding. Zvyčajne používané nástroje sú skreslené gitary a bubny v štýle surf rocku. Aj keď skate punk je samostatný štýl, veľa kapiel sa dá zaradiť aj medzi pop punk, hardcore punk, melodický hardcore a thrashcore.

Skate punk začal začiatkom 80 rokov minulého storočia v Kalifornii. Skateboarding bol vtedy populárny a bol braný ako istá forma rebélie. Kapely ktoré pomáhali popularizovať tento štýl sú napríklad: Black Flag a Minor Threat. Iné kapely ovplyvnené týmito skupinami boli JFA, Agent Orange, The Faction a Suicidal Tendencies.

V 90. rokoch popularita žánru náhle stúpla, s kapelami ako Pennywise, The Offspring, NOFX, Bad Religion, Satanic Surfers,Big Drill Car,30footfall, No Use For A Name,No Fun At All, Lagwagon, The Vandals, A Wilhelm Scream a Strung Out ktoré mali komerčný úspech. Na udalostiach ako Warped Tour a X-games boli často skatepunkové kapely.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Skate_punk na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).