Slovenská biela hus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Slovenská biela hus je slovenské národné plemeno, ktoré pochádza z okolia Nitry.

Slovenská biela hus predstavuje stredne ťažké plemeno, vhodné na produkciu mäsa, pečene a peria. Hmotnosť gunára dosahuje 7 kg, samica má okolo 6 kg. Vyznačuje sa kompaktným, mierne zošikmené držaným telom, ušľachtilého vzhľadu a pevnej konštitúcie. Je to plemeno otužilé s dobrým zužitkovaním pastvy so zachovaným pudom kvokavosti.

Slovenská biela hus vznikla krížením miestnych husí z Podunajska s husami maďarskými a emdemskými. Do plemena však boli občas živelne skrížené aj niektoré ďalšie plemená, najmä pomoranská hus. Štandardné zvieratá sa do značnej miery podobajú pomoranským husiam, nemálo zvierat sa však od štandardu pomerne dosť odlišuje.

Pri slovenskej bielej husi sa kladne hodnotí nenáročnosť jej chovu. Prispieva k tomu aj už spomenutý fakt, že je pri nej zachovaný pud kvokavosti. Táto prirodzená vlastnosť, ktorá je súčasťou rozmnožovacieho pudu, sa dostavuje po prvej väčšej znáškovej sérii. Životnosť husí je 12 rokov; využiteľnosť na plemenitbu v závislosti od chovných podmienok 6 rokov. Slovenská biela hus dokáže v prvom cykle zniesť 12 až 14 vajec s porcelánovobielou farbou škrupiny. Ak jej zamedzíme kvokaniu, je schopná zniesť v nasledujúcom cykle ešte ďalších 8 až 10 vajec. Aj v oblasti výživy je slovenská biela hus nenáročná. Rozhodujúca je pastva, doplnená plnohodnotnými kŕmnymi zmesami. Slovenská biela hus sa chová predovšetkým pre produkciu kvalitného mäsa. Pri nútenom dokrme husí, môže dosiahnuť živá hmotnosť vykrmovaných gunárov hranicu 11 až 12 kg. Dispozícia na produkciu veľkej a tučnej pečene, ako aj kvalitné páperové perie sú tiež fakty, ktoré prispievajú k vhodnosti slovenskej bielej husi pre drobnochovateľov.[1]

Vzhľadom k malému počtu chovných jedincov (200 samíc a 100 samcov) sa považuje slovenská biela hus za ohrozené plemeno.[2]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Slovenská biela hus a Suchovská hus [online]. Slovenský zväz chovateľov, [cit. 2010-12-18]. Dostupné online. Archivované 2010-01-19 z originálu.
  2. National Consultative Committee for the Use and Conservation of Farm Animal Genetic Resources [online]. The State of Farm Animal Genetic Resources in the Slovak Republic, 2003, [cit. 2010-12-18]. Dostupné online. Archivované 2011-07-04 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]