Smederevo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Centrum mesta

Smederevo je mesto v Srbsku, správne stredisko Podunajského okruhu. V roku 2003 tu žilo 109 809 obyvateľov.

Mesto založil srbský panovník Đurađ Branković, ktorý dal v roku 1430 postaviť Smeredevskú pevnosť. V rokoh 14301439 bolo Smederevo hlavným mestom Srbska, potom pripadlo postupujúcej Osmanskej ríši po dvojmesačnom obliehaní. Od 2. augusta 1444 na základe Segedínskeho mieru mesto opäť pripadlo Brankovićovi. Ešte v tom istom rohu však Uhri porušili mierovú dohodu a Srbsko sa opäť zmenilo na bojisko. V roku 1454 sultán Mehmed II. Smeredevo znovu zabral, nakrátko ustúpil Jánovi Huňadymu a od 1459 sa mesto stalo osmanskou pohraničnou pevnosťou až do roku 1526.

Pri prvom srbskom povstaní v roku 1806 bolo opäť prechodne hlavným mestom.

Počas 2. svetovej vojny mesto okupovalo nemecké vojsko, ktoré do pevnosti umiestnilo sklad munície. 5. júna 1941 došlo k mohutnému výbuchu uskladneného streliva; výbuch zavinil tisíce ľudských obetí a vážne poškodil pevnosť.

Mesto je strediskom oblasť známej pestovaním ovocia a výrobou vín. Dominantou miestneho priemyslu sú oceliarne predtým známe pod menom Sartid. V roku 2003 do nich vstúpil americký investor a premenoval ich na U.S. Steel Serbia. V roku 2012 boli železiarne odpredané späť do vlastníctva štátu.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Smederevo

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]