Preskočiť na obsah

Social bookmarking

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Social bookmarking je metóda pre internetových používateľov na ukladanie, organizovanie, vyhľadávanie a správu záložiek (bookmarkov) webových stránok na internete.

V social bookmarking systéme, používatelia ukladajú linky na web stránky, ktoré si chcú zapamätať alebo zdieľať s ostatnými používateľmi. Tieto záložky sú zvyčajne verejné, ale môžu byť uložené ako privátne, či zdieľané len so špecifikovanými užívateľmi alebo ich skupinami, zdieľané len v rámci určitej sociálnej siete, alebo inou kombináciou verejných a privátnych domén. Povolení užívatelia zvyčajne môžu tieto záložky prehliadať chronologicky, po kategóriách alebo značkách – tagoch, alebo cez vyhľadávač (vyhľadávací engine). Väčšina služieb typu social bookmarking nabáda užívateľov, aby organizovali svoje záložky pomocou tagov namiesto tradičných adresárov v stromovej (hierarchickej) štruktúre. Niektoré „social bookmarking“ služby umožňujú vykreslovať tzv. „bookmark tag cloud“, teda akýsi oblak tagov, ktoré obsahujú najčastejšie uložené alebo zobrazené záložky.

Mnoho social bookmarking služieb poskytuje RSS kanály pre zoznamy záložiek, ktoré zahŕňajú aj zoznam organizovaný podľa jednotlivých tagov. Toto umožňuje užívateľom prihláseným na odber RSS získať okamžité zmeny v uložených, zdieľaných a otagovaných záložkách od iných používateľov. Postupom nárastu záujmu o tieto služby, poskytovatelia pridali ďalšie možnosti ako napr. ratingy a komentáre k jednotlivým záložkám, import a export záložiek z prehliadača, odosielanie záložiek e-mailom a iné.

Koncept zdieľania online záložiek začal v roku 1996 spustením itList.com. V priebehu 3 rokov začali social bookmarky konkurovať zo spoločnosťami ako Backflip, Blink, Clip2, Hotlinks a inými, ktoré vstupovali na trh. To však dlho nevydržalo a skrachovali.

Neskôr v roku 2003 del.icio.us propagujúci tagging speňažil termín "social bookmarking". V roku 2006 Ma.gnolia a Diig tiež vstúpili do tohto oboru. V roku 2007 IBM oznámila, že plánuje vstúpiť na trh zo spoločenským softvérom a webstránky BBC dodali odkazy spoločenských záložiek pre svoje správy a športové články podľa vzoru iných spravodajských webstránok.

Klasifikácia internetových zdrojov na základe tagov je vykonávaná ľuďmi, ktorí vedia pochopiť obsah zdroja, na rozdiel od strojov (web botov), ktorý sa snažia „pochopiť“ význam zdroja algoritmicky. Social bookmarking systém dokáže ohodnotiť zdroj na základe počtu uložených záložiek, čo môže byť oveľa užitočnejším ukazovateľom pre konečného užívateľa, ako systém, ktorý hodnotí zdroje na základe počtu externých linkov, ktoré smerujú na tento zdroj.

Z určitého pohľadu je vyhľadávanie dát pri používaní tagov obťažné. Už len z toho dôvodu, že človek, ktorý prideľuje tagy, je tvor omylný – môžu vznikať tagy obsahujúce chyby v hláskovaní, tagy, ktoré majú viacero významov, nejasné tagy vzhľadom pochybnosti v synonymách/antonymách. Pri tagovaní záložiek neexistuje mechanizmus, ktorý by dokázal zabezpečiť hierarchickú štruktúru vzťahov medzi jednotlivými tagmi. „Social bookmarking“ je náchylný na podozrenia z korupcie a dohody (posúvanie jednotlivých stránok vyššie v rebríčku hodnotenia) – čím častejšie je stránka otagovaná tým častejšie sa nachádza vo výsledkoch vyhľadávania a je „viditeľnejšia“ na webe.

Príklady kde je social bookmarking

[upraviť | upraviť zdroj]