Spavá choroba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Spavá choroba alebo africká trypanosomiáza je ochorenie človeka zapríčinené prvokom Trypanosoma brucei a prenášaná muchou tse-tse.

Choroba je endemická v rozsiahlej oblasti Subsaharskej Afriky (zasahujúca 30 štátov čo je približne 60 miliónov ľudí). Každý rok je nakazených zhruba 300 000 – 500 000 ľudí a z toho 40 000 zomrie. Tri veľké epidémie zasiahli Afriku v predošlých 100 rokoch, v 18961906, 1920 a v roku 1970.

Vpich muchou Tse-tse spôsobuje boľavé opuchnutie, ktoré normálne po 24 hodinách zmizne. V prípade, že zostane niekoľko dní alebo týždňov zapálené, lymfatické uzliny u postihnutého sa zväčšia a vyskytnú sa príznaky pripomínajúce chrípku (horúčka, zdurenie uzlín, ...), človek sa stáva nakazeným. Neskôr sa prejavuje anémia a rôzne ďalšie problémy s krvným obehom a vylučovacou sústavou. V záverečnom štádiu dochádza k halucináciám a výbuchom zúrivosti a totálnemu rozhodeniu spánkového cyklu. V závislosti na forme ochorenia ústi tento jav buď do relatívne rýchlej smrti, alebo v postupnú, prehlbujúcu letargiu.

Ochorenie existuje v dvoch formách: Trypanosoma brucei gambiase a Trypanosoma brucei rhodesiense, pričom rodézsky poddruh je omnoho agresívnejší a rýchlejšie pôsobí. Gambijský poddruh vyvoláva chronické ochorenia, pre ktorú sú v poslednej fáze typické letargické fázy, ktoré dali tejto chorobe aj meno. Smrť nastáva po dvoch až šiestich týždňoch.

Liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Poskytuje sa intravenózne Suramin alebo Pentamidin.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]