Spotrebná elektronika
Spotrebná elektronika zahŕňa elektronické zariadenia každodenného (alebo aspoň častého) použitia pre komunikáciu, v kancelárii aj doma.
Produkty patriace do spotrebnej elektroniky
[upraviť | upraviť zdroj]- Televízory, set-top boxy, satelitné prijímače
- Digitálne fotoaparáty a videokamery
- Audio prehrávače (MP3, CD, minidisk)
- Prehrávače obrazových formátov (DVD, VHS, Blu-ray)
- Kalkulačky, tlačiarne, kopírky a iná kancelárska elektronika
- Mobilné a bezdrôtové telefóny, pagery a pod.
- Ostatné zvukové vybavenie (reproduktorové sústavy a zvukové zostavy), slúchadlá
- GPS navigácie
Medzi spotrebnú elektroniku sú niekedy počítané aj osobné počítače, notebooky a netbooky. Podľa iného uhla pohľadu sú naopak považované za samostatnú oblasť.
Súčasnosť
[upraviť | upraviť zdroj]V súčasnosti trhu spotrebnej elektroniky dominujú japonské a juhokórejské spoločnosti.
Spotrebná elektronika je od podobných odvetví jedinečná v šírke záberu (a cieľovej skupiny), rýchlosti vývoja, rozmanitosti ponuky, "trendovosti" aj celkovom objeme predaja.
Asociácia CEA (Consumer Electronics Association) odhaduje, že celosvetový predaj spotrebnej elektroniky v roku 2007 predstavoval 150 mld. Dolárov.[1]
Spotrebná elektronika sa vyrába naprieč svetom, hoci obzvlášť veľkú koncentráciu výskumu a vývoja možno nájsť v Japonsku a Južnej Kórei. Najnovšiu spotrebnú elektroniku je možné zhliadnuť na každoročnom Consumer Electronics Show v nevadskom Las Vegas.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ CEA: Industry Statistics [online]. [Cit. 2015-02-02]. Dostupné online. Archivované 2009-04-21 z originálu.
Pozri aj
[upraviť | upraviť zdroj]Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Spotřební elektronika na českej Wikipédii.