Kalkulačka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vedecká vrecková kalkulačka

Kalkulačka[1] alebo kalkulačný stroj (najmä vrecková sa nazýva aj kalkulátor alebo minikalkulačka) je zariadenie na uskutočňovanie výpočtov.

Môže byť mechanická alebo elektronická, a stolová alebo vrecková.

Pôvodne bola kalkulačka jednoúčelové zariadenie určené na výkon sčítania, odčítania a obmedzeného rozsahu logických operácií a na rozdiel od počítača nebola schopná modifikovať svoje vlastné programy.[1] Neskôr dostali kalkulačky fakticky podobu malého (neskôr aj programovateľného) osobného počítača, ktorý pomocou tlačidlovej voľby vykonáva isté špecifické matematické operácie a je teda menej flexibilný ako bežný univerzálny počítač.

Československá mechanická stolná kalkulačka Nisa zo 60. rokov
Anita Mark VIII z roku 1961 s digitrónovým displejom – prvá plne elektronická stolná kalkulačka

Moderné vreckové kalkulačky sú prenosnejšie ako väčšina počítačov (hoci niektoré PDA sú veľkosťou porovnateľné s vreckovými kalkulačkami). S hromadným nástupom smartfónov a dostupnosťou rozličných kalkulačiek a výpočtových prostredí vo forme mobilných aplikácií pre ne, záujem o kalkulačky v podobe samostných zariadení klesá.[1][2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c kalkulačka. In: Encyclopaedia Beliana [online]. Bratislava: Slovenská akadémia vied, [cit. 2023-06-12]. Dostupné online.
  2. GIBBS, Samuel. From cameras to keycards, everyday devices killed off by the smartphone. The Guardian (Londýn: Guardian News and Media Limited), 2014-08-04. Dostupné online [cit. 2023-06-12]. ISSN 0261-3077.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kalkulačka